АНАТОМІЯ УРОК №8

  

Добрий день, учні групи № 14  


 ДНЗ "Знам'янський професійний ліцей".                           

Ми  продовжуємо навчання    дистанційно 

  Зворотній зв`язок  kopuca.ludmula@gmail.com

Цей урок був очно хто був хворий виконати і це завдання.

Домашнє завдання - Опрацювати матеріал, скласти опорний конспект

Тема програми : Система органів дихання

Тема уроку: №8  Функціональне значення органів дихання для організму тварин.

Апарат дихання — apparátus respiratoríus — виконує багато функцій: здійснює газообмін організму із зовнішнім середовищем, тобто бере участь в обміні речовин; є голосовим апаратом; у носовій порожнині знаходиться орган нюху; через легені випаровується з організму вода; утримує речовину сурфактант, що сприяє проникненню повітря в дихальні шляхи; легені виділяють імуноглобулін А, який виконує захисну функцію; в альвеолах відбуваються зміни деяких вазоактивних речовин. Основна функція апарату дихання — здійснення обміну газів між зовнішнім середовищем і кров’ю. Завдяки контакту крові з повітрям між ними відбувається газообмін (дифузія газів) крізь тонку ендотеліальну стінку — венозна кров віддає вуглекислий газ (кінцевий продукт окисних процесів у тканинах) і одночасно збагачується киснем, який використовується в тканинах для внутрішнього газообміну. Інтенсивність дихання залежить від розміру тварин: чим менша тварина, тим відносно більша дихальна поверхня легень. Апарат дихання неможливо розглядати без тісного зв’язку з нервовою системою, яка зумовлює ритмічну роботу окремих органів дихання. Органи дихання забезпечують постійний газообмін між організмом тварини і навколишнім середовищем. У результаті такого обміну в організм надходить кисень, потрібний для процесів окиснення, і виділяється назовні вуглекислий газ, що постійно утворюється в організмі як кінцевий продукт обміну речовин. Крім газообміну органи дихання виконують ще й інші функції: очищають повітря від пилу, мікрофлори, зігрівають і зволожують його, беруть участь у терморегуляції, водно-сольовому обміні, імунологічному захисті.

Система органів дихання складається з повітряних шляхів (ніс з носовою порожниною гортань, трахея і бронхи легень) та органа газообміну — легень









Будова та функції органів дихання

Орган  

Особливості будови

Функції

Носова порожнина

Дві половини (права та ліва), носові ходи (верхній, середній та нижній), стінка носової порожнини вкрита слизовою оболонкою з війчастим епітелієм, має густу сітку кровоносних капілярів. Слизові залози виділяють слиз і речовини, які знижують життєздатність бактерій. Нюхові рецептори розміщені у верхньому носовому ході.

Очищення, зігрівання, охолодження, зволо­ження, знезаражуван­ня повітря, сприйман­ня запахів.  

Носоглотка

Поділяється на дві частини: носову та ротову.  

Проходження повітря

Гортань

Порожнина, утворена хрящами, до яких прикріплені м'язи і голосові зв'язки гнучкі, пружні, волокна, які розміщені паралельно. Вони утворюють голосову щілину. Хрящ надгортанника прикриває гортань під час ковтання і не дає їжі потрапляти у дихальні шляхи.

Проходження  повітря, утворення та фор­мування звуків.  

Трахея  

Утворена 16-20 напівкільцевими хрящами, які з'єднані зв'язками. Задня стінка утворена гладенькими м'язами і прилягає до стравоходу.  

Проходження повітря.  

Бронхи

Правий і лівий багаторазово розгалужуються утворюючи бронхіальне дерево. Утворені хрящовими напівкільцями (6-12 хрящових напівкілець).

Проходження повітря.  

Легені  

Права легеня утворена трьома частками, ліва - двома. Складається з легеневих міхурців - альвеол (діаметром 0,2-03 мм) Стінки альвеол утворені одношаровим плоским епітелієм й еластичними волокнами. Альвеоли вкриті сіткою кровоносних капілярів (мал. 3). Легені оточені плеврою. Легені оточені плеврою у якій міститься плевральна рідина.

Відбувається газо­обмін між альвеоляр­ним повітрям і веноз­ною кров'ю.


Комментариев нет:

Отправить комментарий