БЕСІДИ З ОБЖД ГРУПИ №24























Якщо ви заблукали у лі1.06.2023р. - ПРОВЕДЕНИЙ  ПОВТОРНИЙ ІНСТРУКТАЖ З ПИТАНЬ ОХОРОНИ ПРАЦІ ДЛЯ ЗДОБУВАЧІВ ОСВІТИ 

ЗГІДНО ІНСТРУКЦІЇЇ №132






 

Якщо ви заблукали у лісі




Ø Зберігайте спокій та уникайте паніки. Якщо ви панікуєте - думати логічно неможливо.

Ø Негайно зупиніться і присядьте. І не робіть більше жодного кроку, не подумавши. Думати можна тільки про одне, як дістатися того місця, звідки починається знайомий шлях.

Ø Пригадайте останню прикмету на знайомій частині шляху і постарайтеся простежити до неї дорогу. Якщо це не вдається, пригадайте знайомі орієнтири, найкраще - залізницю, ріку, шосе. Прислухайтеся. При відсутності знайомих орієнтирів, стежок і доріг виходьте "на воду" - униз за течією. Струмок виведе до ріки, ріка - до людей. Якщо орієнтирів немає, залізьте на найвище дерево - погляд з висоти допомагає краще зорієнтуватися.

Існує багато способів визначення сторін горизонту:

 · за допомогою компаса: стрілка компаса завжди показує напрям на північ;

 · за положенням Сонця: в основі приблизного визначення лежить врахування часу визначення. При цьому виходять з того, що у північній півкулі Сонце приблизно знаходиться: о 7 годині - на сході, напрям тіні показує на захід; о 13 годині - на південь, тіні від предметів найкоротші і їх напрям завжди показує на північ; о 19 годині - на заході.

· за Сонцем та годинником - тримайте годинник в горизонтальному положенні, поверніть його так, щоб годинна стрілка була направлена на сонце. Пряма, що ділить кут навпіл між годинною (малою) стрілкою та напрямом від центра годинника на цифру "1" циферблата, покаже напрямок на південь

· за Полярною зіркою - напрямок на Полярну зірку завжди відповідає напрямку на північ. Знайдіть сузір'я Великої Ведмедиці, яке має вигляд ковша із семи яскравих зірок, а потім подумки проведіть пряму лінію через дві крайні зірки "ковша" і відкладіть на ній приблизно п'ять відрізків, що дорівнюють відстані між двома зірками. Наприкінці лінії і буде зірка, що майже нерухомо "висить" цілий рік над Північним полюсом та показує напрямок на північ.

 · існують і менш точні прикмети, що дозволяють вибрати вірний напрямок. Мурашники завжди розташовуються з південного боку дерева, пенька або куща. Кора більшості дерев з північної сторони грубіша, іноді покрита мохом; якщо мох росте по всьому стовбурі, його найбільше з північної сторони, особливо поблизу коріння. Річні кільця на пні спиляного дерева розташовані нерівномірно - із південної сторони вони звичайно товщі. Запам'ятайте! Навчайте дітей, що необхідно вибрати велике дерево (або якийсь інший об'єкт) біля примітного місця і знаходитися там. Повідомте дітей про необхідність кричати на шуми, що лякають їх. Якщо це звірі, вони злякаються та підуть геть. Це також допоможе швидше знайти їх тим, хто буде їх шукати.

Пам`ятайте! Куди б ви не пішли і де б не перебували, ви можете опинитись у екстремальних умовахТому:

· знайте приблизно свій шлях мандрівки;

 · майте при собі засоби визначення напрямків сторін горизонту;

· майте одяг придатний для будь-яких погодних умов;

 · майте достатньо їжі, води, сірників, речей та засобів для захисту свого життя.

У лісі

Запам'ятовуйте орієнтири під час руху у лісі. Щоб не заблукати - лишайте примітки. Без зорових орієнтирів людина в лісі починає кружляти.

Виберіть місце для вогнища та обладнайте його. Ніколи не залишайте вогнище без догляду. Незагашене вогнище може бути причиною лісової пожежі.

Ніколи не пийте воду з річок та озер. Найбільш надійні джерела води - струмки. Будьте обережні, у лісі може бути болотиста місцевість - обходьте її. Поблизу болота, як правило, водиться багато гадюк.

 Пам'ятайте - збирати можна тільки ті гриби та ягоди, які ви добре знаєте. Уникайте диких тварин. Тварини нападають на людину - якщо вони поранені, перелякані несподіванкою або захищають своє потомство. При явно агресивному поводженні тварин можна використовувати як засіб захисту - вогонь або стукати палицею об дерево.

 Будьте обережні при зустрічі зі зміями. У випадку зміїного укусу терміново видавіть з ранки краплі крові з отрутою та висмоктуйте впродовж півгодини, весь час спльовуючи. Цього не можна робити при наявності ранок на губах та у роті. Потім необхідно накласти щільну пов'язку вище місця укусу та негайно дістатися до лікарні.

 В лісі, особливо навесні, багато кліщів, які можуть причепитися до тіла. Якщо вас укусив кліщ, треба не пробувати виколупати його, а якнайшвидше дістатися до лікарні.

 Якщо ви опинилися біля поламаних дерев - не затримуйтесь. Вони спираються одне на одне і можуть впасти, особливо під час вітру.

Не ховайтеся під високими деревами та не залишайтеся на галявині під час зливи з блискавкою, бо блискавка може вдарити у найвище місце.

Ніколи не пірнайте у незнайомому місці у водойму. Спочатку обстежте і переконайтеся у відсутності схованих під водою перешкод (каміння, залізяки та гострі гілки або мілководдя). Уникайте води зі швидкою течією. Ніколи не плавайте наодинці.

Увага! Лептоспіроз - реальна небезпека!

 Увага!  Лептоспіроз - реальна небезпека!

Лептоспіроз – небезпечна та підступна хвороба

221

Лептоспіроз (водяна гарячка, лугова гарячка, болотна гарячка) – це гостре природно-осередкове інфекційне захворювання, яке викликається різними штамами лептоспір, характеризується поліморфізмом клінічних проявів і вираженим інтоксикаційним синдромом. Хворіють на цю недугу як люди, так і тварини.

Серед тварин це захворювання може перебігати без клінічних проявів (у вигляді довготривалого носійства), а для людей зазвичай закінчується летально, особливо при пізньому зверненні по медичну допомогу.

Джерело інфекції. Основний природний резервуар лептоспірозної інфекції для людей – дикі дрібні ссавці (мишоподібні гризуни: пацюки, миші), хворі та перехворілі сільськогосподарські та домашні тварини (свині, велика рогата худоба, вівці, кози, коні, собаки), а також промислові звірі, яких утримують у клітках (лисиці, песці, нутрії). Гризуни виділяють збудника у зовнішнє середовище (у відкриті водоймища) переважно з сечею, що призводить до зараження домашніх сільськогосподарських тварин. У відкритих водоймищах лептоспіри можуть виживати до місяця, у вологому ґрунті – до трьох місяців, на зволожених харчових продуктах – декілька днів, добре переносять заморожування. Миттєво гинуть у кислому середовищі, при кип’ятінні, потраплянні прямих сонячних променів та впливі звичайних концентрацій дезінфікуючих речовин.

Головним механізмом передачі збудника інфекції для людей є водний шлях. Люди заражаються лептоспірозом при купанні у закритих водоймищах; рибальстві, як в літню, так і в зимову пори року; при споживанні зараженої лептоспірами води, харчових продуктів, особливо тих, що зберігаються в погребах; під час догляду за хворими тваринами. Існує професійний ризик захворювання у косарів, працівників ферм, ветеринарів, робітників м’ясопереробних підприємств та інших. Хвора людина не становить небезпеки зараження для інших людей. Пряма передача інфекції від людини до людини можлива лише у разі вродженої інфекції та при вигодовуванні дитини грудним молоком. Сприйнятливість населення висока, але найчастіше хворіють чоловіки – підлітки та дорослі.

З моменту зараження до початку хвороби проходить від 7 до 14 днів (можливо від 2 до 30 діб). Хвороба починається раптово (хворий точно може вказати час свого захворювання) з ознобу та загальної слабкості. Температура підвищується до 39-40°, з’являються нудота, блювота, головний біль, біль у всьому тілі. Характерною ознакою захворювання є біль у литкових м’язах, попереку. Іноді хворі не можуть не тільки ходити, а й триматися на ногах. Можуть спостерігатися жовтушність склер, висип на шкірі, крововиливи в сітківку ока, внутрішні органи, зменшення кількості сечі, кашель, симптоми ураження нервової системи – головний біль, нудота, блювота. Інколи захворювання може починатися як ГРЗ.

Без своєчасного лікування захворювання лептоспірозом може призвести до тяжких наслідків з високим ризиком смерті. Тому так важлива своєчасна госпіталізація і лікування хворого на лептоспіроз.

Профілактика лептоспірозу базується на комплексі медико-санітарних та ветеринарно-санітарних заходів.

Величезне значення мають захист житла, продуктових складів та інших об’єктів від проникнення в них гризунів, захист водоймищ від можливих забруднень сільськогосподарськими тваринами і гризунами, знищення щурів і мишей.

Купатися необхідно в спеціально відведених місцях. Зараження лептоспірозом найчастіше відбувається у закритих водоймищах, особливо мілководних, де багато рослинності. Слід пам’ятати, що ризик зараження зростає під час купання при наявності на тілі подряпин, ран та проковтуванні води.

Бажано відмовитись від прогулянок босоніж у заболочених місцевостях. На польових роботах, риболовлі, полюванні, догляді за хворою худобою необхідно обов’язково дотримуватися правил особистої гігієни – взувати гумові або кирзові чоботи, одягати рукавички.

Забороняється вживати сиру воду з неперевірених джерел та відкритих водоймищ; овочі і фрукти не митими, м’ясо і молоко хворих на лептоспіроз тварин.

Якщо мав місце ризик інфікування та з’явились перші ознаки захворювання, а саме – підвищення температури, симптоми інтоксикації, слід негайно звертатися по медичну допомогу!

захворювання.....

 Захворювання, які передаються статевим шляхом

Інфекції, що передаються статевим шляхом – (ІПСШ) – найважливіша медична і соціальна проблема сучасного суспільства в усьому світі.

За оцінкою ВООЗ, щорічно в усьому світі понад 340 мільйонів чоловіків і жінок у віці 15-49 років хворіють на ІПСШ; на земній кулі кожен шостий житель страждає будь-якою хворобою, що передається статевим шляхом.

До ІПСШ відносять сифіліс, гонорею, хламідійну і мікоплазменну інфекцію, трихомоніаз, герпетичну і папіломавірусну інфекцію статевих органів. Крім того, при статевих контактах, крім ІПСШ, передаються вірусні гепатити В і С, а також деякі інші захворювання (короста, лобкові воші, контагіозний молюск). На сьогоднішній день відомо 30 захворювань, які можуть передаватися статевим шляхом.

Крім цього, статевим передається така інфекція, як вірус імунодефіциту людини (ВІЛ), що викликає захворювання, зване СНІД (синдром набутого імунного дефіциту). ВІЛ-інфекція-це хронічне, повільно прогресуюче захворювання, яке вражає клітини імунної системи. В результаті її робота пригнічується, організм хворого втрачає можливість захищатися від різноманітних бактеріальних, грибкових, і вірусних захворювань, а також перешкоджати розвитку злоякісних пухлин (раку), що через деякий час веде до смерті хворого.

Деякий час питання ВІЛ та ІПСШ розглядалися незалежно один від одного. Насправді ж між поширенням ВІЛ-інфекції та ІПСШ існує об’єктивний взаємозв’язок. Наявність у людини будь-якої ІПСШ в середньому в 3-4 рази збільшує ризик зараження ВІЛ. Особливо ризик зростає при наявності одночасно декількох ІПСШ. Наявні порушення цілісності слизових статевих органів, в результаті інфікування ІПСШ, є відкритими воротами для вірусу імунодефіциту.

Основним джерелом зараження ІПСШ і ВІЛ-інфекцією є хвора людина. Однак нерідко джерелом може бути зовні здорова людина-носій інфекції. Шлях передачі переважно статевий. Однак слід пам’ятати, що ряд захворювань, наприклад, сифіліс, короста, контагіозний молюск, можуть передаватися в результаті тісного побутового контакту (знаходження в одному ліжку, використання загального рушники, мочалок, посуду). Для ВІЛ і вірусних гепатитів, крім статевого шляху передачі інфекції, важливу роль відіграє і ін’єкційний шлях, що характерно для наркоманів.

Слід розуміти, що заразитися ІПСШ і ВІЛ-інфекцією не можна при рукостисканнях, обіймах, дружньому поцілунку, використанні питного фонтанчика, телефону, через харчові продукти, поручні в громадському транспорті, воду в басейні або водоймі. Ці інфекції також не передаються при укусах комах.

Негативний вплив ІПСШ на організм людини не завжди обмежується тільки ураженням статевих органів і сексуальним дискомфортом. При несвоєчасній діагностиці або неадекватної терапії ІПСШ можуть набувати хронічний перебіг і стати надалі причиною ураження інших органів і систем: суглобів при хламідіозі, серцево-судинної і нервової системи при сифілісі, викликати онкологічні захворювання (рак шийки матки при зараженні вірусами папіломи), а при ВІЛ-інфекції – привести до летального результату.

У жінок репродуктивного віку захворювання, що передаються статевим шляхом можуть стати причиною різних сексуальних розладів, безпліддя, позаматкової вагітності; привести до викиднів, передчасних пологів, вроджених виродків плода, мертвонародження, інфікування плода ІПСШ і ВІЛ; стимулювати виділення і свербіж у піхві, біль при статевому акті. У чоловіків ІПСШ також сприяють розвитку безпліддя і сексуальних порушень, аж до імпотенції.

У чоловіків найбільш частими проявами ІПСШ є виділення з сечовипускального каналу, свербіж, печіння і болючість при сечовипусканні, висипанні (виразки, бульбашки) на статевих органах, збільшення пахових лімфатичних вузлів, болі в області яєчок.

У жінок багато ІПСШ вельми часто проходять приховано, ніяк не проявляючи себе. В окремих випадках можуть з’явитися незвичайні виділення з піхви (рясні, пінисті, сирнистий, з неприємним запахом), свербіж, печіння, роздратування в області статевих органів, хворобливість під час сечовипускання і статевого акту, болі внизу живота, на статевих органах виникають виразки, бульбашки, збільшуються пахові лімфатичні вузли, порушується менструальний цикл.

Крім цього, як у чоловіків, так і у жінок може з’явитися висип на тілі, долонях, підошвах, випадання волосся, припухлість і болі в суглобах, запалення слизових оболонок очей, висипання в ротовій порожнині.

При зараженні ІПСШ не завжди і не відразу з’являється клінічна симптоматика. Кожна інфекція з цієї групи має свою тривалість інкубаційного періоду (»прихований період”), протягом якого відсутні будь-які скарги, симптоми, і заразився людина веде звичний спосіб життя, продовжуючи бути сексуально активним і тим самим піддаючи зараженню свого статевого партнера. Для їх виявлення потрібен спеціальний, уважний і професійний огляд. А найголовніше-лабораторне підтвердження хвороби! Своєчасне звернення і діагностика ІПСШ дозволяють почати адекватне лікування наявних захворювань на ранніх етапах.

Що важливо знати про ІПСШ?
  • Ти можеш не знати, що заразився ІПСШ протягом тижнів і навіть багатьох місяців.
  • Перерваний статевий акт не захищає від ІПСШ.
  • Застосування протизаплідних таблеток не рятує від зараження ІПСШ.
  • Неприємні відчуття і симптоми ІПСШ можуть зникнути без лікування, хвороба залишиться, і ти можеш заражати інших людей.
  • При своєчасному зверненні більшість ІПСШ піддаються ефективному лікуванню.
  • Венеричні хвороби передаються і плоду внутрішньоутробно, і через материнське молоко, і при переливанні крові. Ці мікроорганізми, потрапляючи в організм людини, здатні через кров, лімфу, на сперматозоїдах і т.п. вражати найрізноманітніші органи і системи.

Пам’ятайте! Основа профілактики зараження ІПСШ – це вірність своєму партнерові, інформованість в питаннях безпечної статевої поведінки, а також використання засобів індивідуального захисту (презерватив). У грі під назвою «ІПСШ» немає переможців, є тільки ті, хто програв!

Блискавка, правила поведінки під час грози


квітня 06, 2023


Перш за все під час наближення грози краще утриматися від поїздок в ліс, поле або до водоймища.

Блискавка небезпечна тоді, коли за спалахом тут же лунає гуркіт грому, тобто грозова хмара знаходиться над вами і небезпека удару блискавки найбільш вірогідна.

Ваші дії перед грозою і під час її повинні бути наступними:

·         не виходити з будинку, закрити вікна, двері і димарі, поклопотатися, щоб у приміщенні не було протягу, який може привернути кулеподібну блискавку, подалі триматися від електропроводки, антен, вікон, дверей;

·         не топити піч, оскільки дим, що виходить з труби, має високу електропровідність;

·         радіо і телевізори відключити від мережі, не користуватися електроприладами і телефоном (особливо важливо для сільської місцевості);

·         при пошуку укриття віддайте перевагу житловому будинку або іншій споруді, захищеній блискавковідводом;

·         якщо маєте при собі мобільний телефон, не забудьте негайно вимкнути;

·         не знаходитися на підвищеннях і відкритих незахищених місцях, поблизу металевих або сітчастих огорож, заземлення блискавковідводу;

·         на відкритому просторі краще присісти в суху яму чи траншею. Тіло повинно мати якнайменше точок дотику із землею, не можна лягати на землю, бо тим самим збільшується площа ураження розрядом;

·         якщо гроза застала вас в лісі, необхідно сховатися на ділянці з низькорослими деревами. Не можна ховатися під високими деревами, особлива соснами, дубами тополями, краще знаходитися на відстані 30 м від окремого високого дерева. Зверніть увагу — чи немає поряд дерев, раніше уражених грозою, розщеплених. У такому разі краще триматися подалі від цього місця;

·         вірогідність попадання блискавки в конкретне дерево прямо пропорційна його висоті;

·         під час грози не можна знаходитися на воді і у води — купатися, ловити рибу, необхідно подалі відійти від берега;

·         під час грози не займайтеся спортом на відкритому повітрі, не бігайте, оскільки вважається, що піт і швидкий рух “Притягує” блискавку;

·         якщо ви застигнуті грозою на велосипеді або мотоциклі, припиніть рух і перечекайте грозу на відстані приблизно 30 м від них;

·         якщо гроза застала вас в автомобілі, не потрібно його покидати, необхідно закрити вікна і опустити автомобільну антену, рухатися під час грози на автомобілі не рекомендується;

·         якщо біля вас виникне кулеподібна блискавка, по можливості зберігайте спокій і не рухайтеся, не потрібно наближатися до неї, торкатися її чим-небудь, оскільки може відбутися вибух, не слід тікати від неї.

 








СЕРЕДА, 1 БЕРЕЗНЯ 2023 Р.

Повторний інструктаж

1.03.2023р. - ПРОВОДИМО ПОВТОРНИЙ ІНСТРУКТАЖ З ПИТАНЬ ОХОРОНИ ПРАЦІ ДЛЯ ЗДОБУВАЧІВ ОСВІТИ ЗГІДНО ІНСТРУКЦІЇЇ №132




14 жовтня - День захисників і захисниць України. Це велике державне свято, яке покликане вшанувати всіх тих героїв та героїнь, які мужньо захищають нашу рідну Батьківщину від ворогів.

У такий знаменний день вітаємо всіх чоловіків, хлопців, жінок та дівчат, всіх тих, хто стоїть на захисті кордонів нашої Батьківщини. Ви сильні, стійкі, сміливі і хоробрі. Нехай служба буде спокійною, мирною, а життя - яскравим, довгим, а в домі панує тепло, затишок і любов. Шана і слава захисникам і захисницям Вітчизни, слава Україні!




12.ЖОВТНЯ 2022РОКУ


В УМОВАХ ВІЙНИ. ПОВІТРЯНА ТРИВОГА.

       Під час воєнних дій дуже важливо не нехтувати своєю безпекою та бути свідомими.

Порядок дій  при отриманні сигналу «Увага всім! Повітряна тривога». 

Перебуваючи вдома:

- ввімкнути телевізор чи радіоприймач aбo уточнити інформацію за допомогою доступних Інтернет-ресурсів i ознайомитися з інформацією про характер тривоги;
- за можливості попередити сусідів i одиноких людей, що мешкають поруч;
- швидко одягнутися;
- закрити вікна, вимкнути усі електричні та нагрівальні прилади, перекрити газ, загасити печі, вимкнути світло (автоматичну коробку, рубильник тощо);
- взяти «тривожну валізу» (індивідуальні засоби захисту, запас продуктів i води, особисті документи, кишеньковий ліхтар) та найкоротшим шляхом прямувати до найближчої захисної споруди чи укриття;
- у разі відсутності в радіусі 500 м від вашого будинку захисної споруди використовуйте для укриття підвальне приміщення під будинком;
- якщо ви не почули сигнал та у вас немає можливості швидко перейти у сховище, перейдіть до більш безпечного місця в квартирі: подалі від вікон, у коридор – за несучі стіни, або у ванну кімнату (але закрийте рушником дзеркало).
 Перебуваючи на навчанні:
- виконати заходи, передбачені планом евакуації, слухаючи вчителя:  за визначеним маршрутом спуститись до укриття; 

- швидко, без паніки зайняти місце в укритті. 

Про правила поведінки під час повітряної тривоги до перегляду:



УВАГА!!!! ВАЖЛИВО!!!!‼️Чуєте звук схожий на літак? Вибух?! 



🔴Падайте! Відразу. Не шукайте укриття, не обертайся на звук. Падайте. Кидайте сумки, падайте на землю там, де стоїте. Відкрийте рот, аби оминути контузії. 


‼️ Якщо стався вибух: 

– переконайтеся в тому, що ви не отримали значних травм; 

– заспокойтеся і уважно озирніться навколо, зверніть увагу чи не існує загрози подальших обвалів і вибухів, чи не потрібна комусь ваша допомога; 

– якщо є можливість – спокійно покиньте місце події; 

– якщо ви опинилися в завалі – періодично подавайте звукові сигнали; 

– пам’ятайте, що при низькій активності людина може протриматися без води п’ять діб; 

– виконуйте всі розпорядження рятувальників. 


⚡️Після вибуху – не вставайте різко. Не вставайте відразу. Як кажуть медики, «потрібно відчути себе». Зрозуміти – пронесло або зачепило. Стрес. Шок. Через них біль може з’явитися не відразу. А якщо поранило, тоді кожен різкий рух – це зайва крововтрата. Повільно поворушіть руками, ногами. Якщо є кров, зрозумійте – звідки. І наскільки серйозне поранення. Кличте на допомогу. 


🔴Якщо почули вибух вдома 


При звуках пострілів і вибухів не виходьте з дому. Пересидіть обстріл вдома. Прийміть заспокійливі таблетки або чай. Закрийте всі вікна та двері. Якщо обстріл йде по житловому будинку, сховайтеся у ванній або біля шахти ліфта. Прикрийте голову руками і сядьте на підлогу. 


🚗Якщо обстріли застали вас в машині 

Якщо вибух стався прямо біля машини – краще зупинитися, вийти з машини і лягти на землю біля машини. Не продовжуйте їхати, адже ви не знаєте, де буде наступний вибух. Постарайтеся лягти біля бордюру – він може служити невеликим укриттям. 


⚫️Опинилися під завалами – завмерли. Не смикайтеся, не намагатися скинути з себе все, що навалилося відразу. Знову ж таки, потрібно відчути своє тіло. Руки, ноги – що з ними? Рухайтеся повільно. Розгойдувати всякі балки і великі уламки – небезпечно. І без того хистка конструкція може впасти остаточно. Якщо руки вільні – розгребти простір перед особою. Дихати буде легше та й просто стане трохи спокійніше. Головне – не панікувати. Економити сили. Допомога прийде. 


☝️При виявленні вибухонебезпечних предметів забороняється: 

– перекладати, перекочувати з одного місця на інше; 

– збирати і зберігати, нагрівати і ударяти; 

– намагатися розряджати і розбирати; 

– виготовляти різні предмети; 

– використовувати заряди для розведення вогню і освітлення; 

– приносити в приміщення, закопувати в землю, кидати в колодязь чи річку. 


🔴Виявивши вибухонебезпечні предмети, позначте місце, забезпечте його огородження. Негайно повідомте про це територіальні органи ДСНС та МВС за телефонами «101» та «102». 

‼️

Безпечна відстань від небезпечних або підозрілих предметів: 

Граната РГД-5 не менше 50 м 

Граната Ф-1 не менше 200 м 

Тротилова шашка 60 м 

Пивна бляшанка 0,33 л 60 м 

Валіза 350 м 

Автомобіль 600 м 

Мікроавтобус 920 м 

Вантажівка 1250 м

Бережіть себе!!!












Час перебрати тривожну валізку!

По-перше. Насправді під "валізкою" розуміють наплічник (руки мають бути вільними), зручний і міцний, об’ємом 25 літрів. Можна більше, але треба мати на увазі: він ускладнює пересування. 

По-друге. Навіть якщо ви в безпеці, екстрена валізка має бути складена. Отже, вона має містити потрібний мінімум одягу, предметів гігієни, медикаментів, інструментів, засобів індивідуального захисту та харчів. 

 Важливо: якщо ви поклали туди речі або їжу, долайте спокусу витягти їх звідти, бо терміново знадобився ліхтарик або захотілося з’їсти шоколадку. Отже, правило: всі речі мають бути новими (періодично поновлюваними) і не використовуватися в повсякденному житті. 

Що покласти в екстрену валізку

1. Копії важливих документів в поліетиленовому пакуванні. Заздалегідь зробіть копії всіх важливих документів,  серед яких рекомендують  тримати кілька фотографій рідних і близьких.
2. Кредитні картки та готівку. Нехай у вас буде невеликий запас грошей.
3. Дублікати ключів від будинку (машини).

4. Карту місцевості, а також інформацію про спосіб зв’язку й умовлене місце зустрічі вашої родини.
5. Засоби зв’язку та інформації (невеликий радіоприймач з можливістю приймання в УКХ і БМ діапазоні) та елементи живлення до нього. Добре мати телефон, який довго тримає заряд, а також заряджений павербанк.
6. Ліхтарик (краще кілька) і запасні батарейки, сірники (бажано туристичні), запальничку, свічки.
7. Компас, годинник (перевагу віддавайте водонепроникним).
8. Багатофункціональний інструмент, що містить лезо ножа, шило, пилку, викрутку, ножиці тощо.

9. Ніж,  сигнальні засоби (свисток, фальшфеєр тощо).
10. Пакети для сміття об’ємом 120 літрів: вони здатні замінити намет або захисний тренч, якщо розрізати.
11. Рулон широкого скотчу.

12. Шнур синтетичний 4-5 мм, близько 20 м.
13. Блокнот і олівець.
14. Нитки та голки.
15.  Одяг:

  • комплект спідньої білизни (2 пари),
  • шкарпетки бавовняні (2 пари) й вовняні,
  • запасні штани,
  • сорочку або кофту (наприклад, флісову: фліс чудово зберігає тепло та займає найменше місця),
  • плащ-дощовик,
  • в’язану шапочку,
  • рукавички,
  • шарф (може знадобитися в найнесподіваніших ситуаціях),
  • зручне, надійне взуття.

16. Каремат, палатку, спальник (якщо є місце);

17. Засоби гігієни:

  • зубна щітка й паста,
  • мило,
  • кілька упаковок одноразових сухих і вологих серветок (вони замінять носові хустинки, туалетний папір, полотенце для обличчя),
  • засоби інтимної гігієни,
  • бритва та манікюрні ножиці (опціонально). 

18. Посуд (краще металевий): миску (казанок), ложку, кружку.
19Запас їжі на кілька днів – все, що можна їсти без попереднього оброблення і що не займає багато місця, довго зберігається: висококалорійні солодощі (чорний шоколад з горіхами, льодяники), енергетичні батончики або гелі, тушонка, галети, суп-пакети, м’ясні та рибні консерви). Якщо є місце – крупи, рис, макарони, сухі овочеві напівфабрикати;
20. Питна вода на 1-2 дні. Якщо це не бутильована вода, запас треба періодично оновлювати.

Що покласти в аптечку

До складу аптечки обов’язково мають входити:

  • бинти,
  • лейкопластир,
  • вата,
  • йод,
  • активоване вугілля, біле вугілля або ентеросгель у таблетках (у разі інтоксикації),
  • парацетамол (жарознижувальне),
  • пенталгін (знеболювальне),
  • супрастин (на випадок алергії),
  • імодіум (у разі діареї),
  • фталазол (у разі шлункової інфекції),
  • альбуцид (краплі для очей),
  • жгут, шприци тощо,
  • ліки, які ви приймаєте (щонайменше на тиждень), з описом способу застосування та дози; рецепти; прізвища та мобільні телефони лікарів
  • (стежте за терміном придатності ліків),
  • засоби жіночої гігієни. 

Правила поводження

 Під час артобстрілів:

* не залишайтеся в під'їздах, під арками та на сходових клітках. Небезпечно ховатися у підвалах панельних будинків, біля автомобілів, заправок та під стінами будинків з легких конструкцій;

* якщо ви на шляху, лягайте на землю туди, де є виступ або заглиблення. Можна сховатися в бетонних конструкціях (крім тих, що можуть обвалитися або спалахнути), траншеях, неглибоких підземних колодязях, широких трубах водостоку та канавах;

* закривайте вуха долонями і відкривайте рота, щоб уникнути контузії та баротравми;

* не розбирайте завали самостійно, чекайте на фахівців.

Під час обстрілів зі стрілецької зброї:


* ховайтеся у закритому приміщенні (ванна кімната, ванна). Потрібно лягти, сховавшись за предметами, які можуть захистити від уламків та куль;

* якщо ви перебуваєте на відкритій місцевості, впадіть на землю і закрийте голову руками. Можна сховатися у виступі (заглиблення в землі або канава). Не намагайтеся сховатися за автомобілями чи кіосками;

* тіло має бути у максимально зручному положенні (треба згрупуватися, лягти в позу ембріона, розвернутися ногами в бік стрілянини, закрити голову руками і відкрити рота). Після обстрілу потрібно почекати щонайменше п'ять хвилин;

* якщо ваше житло розташоване в районі регулярних зіткнень, вікна можна зміцнити клейкою плівкою.

У СБУ закликають зберігати спокій та залишатися уважними, не реагувати на провокації. У разі обстрілу не потрібно підходити до вікна, спостерігати за перебігом бойових дій. Також не варто демонструвати зброю, носити військову форму, торкатися підозрілих та вибухонебезпечних предмет.


СЕРЕДА, 5 ЖОВТНЯ 2022 Р.

Чи варто смакувати грибами?

 

Гриби – це дарунок лісу, але, водночас, вони є небезпечним продуктом харчування, який може призвести до отруєння, а іноді й смерті. Отруєння організму викликають токсини, алкалоїди та сполучення важких металів, які містяться в грибах. Прикро, що багато людей висновки робить лише на основі свого гіркого досвіду... 

СУБОТА, 17 ВЕРЕСНЯ 2022 Р.

Коронавірус - COVID-19

 

СИМПТОМИ

Більшість інфікованих мають легкі чи помірні симптоми та одужують без госпіталізації.

НАЙБІЛЬШ ПОШИРЕНІ СИМПТОМИ:

·        підвищення температури;

·        кашель;

·        утома;

·        втрата смаку чи нюху.

МЕНШ ПОШИРЕНІ СИМПТОМИ:

·        біль у горлі;

·        головний біль;

·        біль у м'язах та суглобах;

·        діарея;

·        висипання на шкірі, побліднення пальців рук або ніг;

·        почервоніння чи подразнення очей.

СЕРЙОЗНІ СИМПТОМИ:

·        утруднене дихання чи задишка;

·        порушення мови чи рухових функцій або сплутана свідомість;

·        біль у грудях.

За появи серйозних симптомів негайно зверніться по медичну допомогу: зателефонуйте сімейному лікарю або в медичний заклад і домовтеся про прийом.

Особи з легкими симптомами за відсутності інших проблем зі здоров’ям повинні залишатися вдома і намагатися полегшити симптоми.

Як правило, симптоми проявляються через 5-6 днів після інфікування, хоча інкубаційний період може тривати до 14 днів.

ЯК ЗАХИСТИТИСЯ ВІД ТЯЖКИХ НАСЛІДКІВ ЗАХВОРЮВАННЯ ТА УПОВІЛЬНИТИ ПОШИРЕННЯ КОРОНАВІРУСУ SARS-COV-2:

·        вакцинуйтеся;

·        тримайтеся на відстані щонайменше 1,5 м від інших людей, навіть якщо в них немає ознак захворювання;

·        носіть добре прилеглу маску за неможливості дотримання фізичної дистанції та в приміщеннях, що погано вентилюються;

·        уникайте закритого простору, регулярно провітрюйте приміщення, де перебуваєте;

·        регулярно мийте руки з милом чи обробляйте їх спиртовмісним антисептиком;

·        під час кашлю та чхання прикрийте рот і ніс зігнутим ліктем чи одноразовою серветкою, після чого викиньте серветку та вимийте руки;

·        якщо відчуваєте симптоми респіраторного захворювання, обмежте контакти з іншими людьми і використовуйте захисну маску для обличчя (її слід регулярно заміняти/знезаражувати).


Безпечна поведінка на дорогах

     Відомо, що найдорожчий скарб людини — це її власне життя і здоров’я. Незнання або невміння дотримуватися певних Правил поведінки (пішоходів, велосипедистів), необережність часто призводять до втрати не тільки здоров’я, а й навіть життя. Таке трапляється з різних причин, але особливо тоді, коли людина потрапляє на вулицю і не дотримується її законів.

КОМЕНДАНТСЬКА ГОДИНА

 

ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ ПІД ЧАС КОМЕНДАНТСЬКОЇ ГОДИНИ

КАТЕГОРИЧНО ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ:

-        перебувати на вулиці, в громадських місцях.

-        пересуватися пішки та будь-яким транспортом без спецперепустки.

КАТЕГОРИЧНО ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ:

-        перебувати на вулиці, в громадських місцях.

-        пересуватися пішки та будь-яким транспортом без спецперепустки.

Комендантська година (заборонений час) — це визначений урядовим наказом час, протягом якого громадяни мають дотримуватися визначених правил.

Застосування комендантської години має за мету полегшити роботу представників правоохоронних органів і/або збройних сил щодо забезпечення громадського порядку та безпеки.

В Україні комендантською годиною називається заборона військовим комендантом в певний час доби і на певний час перебувати на вулицях та в громадських місцях мешканцям певного населеного пункту, де встановлено Президентом України воєнний (надзвичайний) стан з метою встановлення і підтримки громад-ського порядку, зменшення кількості жертв, ліквідації наслідків техногенної катастрофи, епідемії, епізоотії на час оголошеного у даній місцевості надзвичайного стану.

Якщо людина в заборонений час — протягом комендантської години знаходиться на вулиці, то комендантський патруль має право затримати дану особу і перевірити у неї наявність документів, які б давали право їй на таке перебування на вулиці чи підтвердити обставину про відсутність таких документів у даної особи, а також встановити причину порушення комендантської години. 

У разі потреби комендантський патруль наділений правом проводити огляд речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, службових приміщень та житла затриманих громадян. 

При навмисному опору з боку затриманої особи виконати законні вимоги комендантського патруля до такої особи може бути застосовано фізичну силу чи вогнепальну зброю. 

При встановленні правових підстав порушення режиму встановленої комендантської години, дана особа може бути затримана і доставлена до відповідного пункту перевірки (військова комендатура, орган поліції) для оформлення по факту порушення відповідних документів та можливого притягнення даної особи до юридичної відповідальності (штраф, арешт) на підставі рішення відповідного органу чи суду.




 

Сьогодні відзначається    День української вишиванки! В цей 

день бажаю миру і злагоди в ваших будинках і серцях. Нехай ваш патріотизм допомагає захищати Україну та робити її цілісної, успішною. Пам’ятайте, що ми – Українці й зможемо все!


Бесіди з БЖД 14 група

05.05.2022 Правила поводження з газом в побуті

10 простих правил, які допоможуть зберегти тепло та комфорт у домівках:

1.                     Провітрюйте приміщення, де встановлені газові прилади.

2.                     Не використовуйте газові колонки та опалювальні котли за відсутності тяги в димоході, а також під час сильного поривчастого вітру, туману, дощу, снігу. Це смертельно небезпечно!

3.                     Не перевіряйте тягу у вентиляційних каналах запаленим сірником.

4.                     Не встановлюйте витяжки у вентиляційні канали за наявності газових котлів (щоб уникнути утворення оберненої тяги з потраплянням чадного газу в приміщення). Згідно до вимог розділу V п. 6.5 Правил безпеки систем газопостачанняу будинках, які обладнані приладами і апаратами з відводом продуктів згорання в димоходи, забороняється влаштування витяжної вентиляції з штучним спонуканням.

5.                     Після користування газом закрийте крани на газопроводі.

6.                     Не користуйтесь несправними газовими приладами.

7.                     Не використовуйте для сну кухні та приміщення, де встановленні газові прилади.

8.                     Не обігрівайте домівку за допомогою газової плити, не сушіть білизну над плитою.

9.                     Не переміщайте, не встановлюйте та не ремонтуйте газові прилади самовільно. Довірте цю роботу професіоналам!

10.                 Відчувши запах газу, закрийте газові крани і провітріть приміщення, не запалюйте вогонь, не вмикайте і не вимикайте електроосвітлення і електроапаратуру. Викличте аварійну службу за  телефоном 104! Аварійно-диспетчерська служба працює цілодобово та без вихідних.

https://www.youtube.com/watch?v=ocli4HX8oec

 




28.04.2022  Увага! Лептоспіроз - реальна небезпека!

Лептоспіро́з – гостра інфекційна хвороба з групи зоонозів, яка перебігає з гарячкою, загальною інтоксикацією, ураженням нирок, печінки, серцево-судинної, нервової систем, геморагічним синдромом.

 

Улітку, коли люди проводять більше часу біля водойм, в Україні зростає захворюваність на лептоспіроз. За 5 міс 2021 р. в Україні зареєстрували 13 випадків.

Захворіти на лептоспіроз можна під час купання в заражених водоймах, риболовлі, сінокосу на зволожених територіях, при догляді за хворими й інфікованими тваринами тощо.

Бактерія, що спричиняє лептоспіроз у людей, потрапляє у воду із сечею інфікованих тварин, найчастіше – гризунів, також це можуть бути худоба, собаки, дикі тварини.

У тіло людини бактерія лептоспірозу потрапляє через тріщини, порізи чи рани на шкірі чи слизові оболонки (очі, ніс, рот).

Лептоспіроз буває складно діагностувати, адже симптоми схожі на прояви інших захворювань – наприклад, можуть нагадувати грип чи COVID-19. До того ж інколи недуга може мати безсимптомний перебіг.

Симптоми лептоспірозу

Серед симптомів лептоспірозу виділяють такі:

    •  висока температура тіла;
    •  головний біль;
    •  озноб;
    •  біль у м’язах;
    •  блювання та діарея;
    •  жовтяниця;
    •  почервоніння очей;
    •  висип.

Людина може захворіти в період від 2 днів до 4 тиж після зараження. Хвороба зазвичай починається різко з лихоманки та інших симптомів. Лептоспіроз може переходити з першої фази з вищезазначеними симптомами до другої — більш тяжкої, яка може призвести до ураження нирок, печінки або менінгіту. У разі несвоєчасного звернення за медичною допомогою недуга може призвести до смерті.

Як уникнути лептоспірозу

Щоб уникнути лептоспірозу:

    • уникати потенційно заражених водойм та риболовлі в них;
    • вакцинувати домашніх та сільськогосподарських тварин проти лептоспірозу;
    • уникати контактів із хворими та інфікованими тваринами;
    • знищувати гризунів в особистих помешканнях.

Якщо у вас є симптоми захворювання і ви нещодавно контактували із потенційно зараженою водою – зверніться до лікаря. При підозрі на лептоспіроз лікування необхідно розпочати якнайшвидше, адже захворювання швидко прогресує. Несвоєчасне звернення до лікаря може коштувати життя.

 


21.04.2022 Захворювання, що передаються статевим шляхом

Згідно з висновками експертів ВООЗ щорічно 357 млн людей хворіють 4 виліковними інфекційними захворюваннями, що передаються статевим шляхом: хламідіозом (131 млн), гонореєю (78 млн), сифілісом (6 млн) і трихомоніозом (142 млн). Таку саму високу поширеність мають деякі вірусні інфекції, що передаються статевим шляхом: вірус генітального герпесу (417 млн), вірус папіломи людини (291 млн). Які ж особливості відрізняють інфекції, що передаються статевим шляхом, від інших інфекцій?

         1. Захворювання, що передаються статевим шляхом (ЗПСШ), це захворювання, збудники яких передаються від людини до людини під час статевих контактів, вражають, як правило, органи статевої й сечовидільної систем і за відсутності лікування мають тривалий перебіг.

         Термін «захворювання, що передаються статевим шляхом (ЗПСШ)» рекомендований ВООЗ у 1982 р. замість застарілого терміна «венеричні хвороби». Нині відомо близько 30 збудників ЗПСШ, серед яких віруси, бактерії, гриби й одноклітинні тварини.

         На відміну від інфекційних захворювань після більшості ЗПСШ, як правило, не виникає імунітету, у разі повторного зараження хвороба розвивається знову. Видужання не настає само по собі: без лікування людина не може позбутися такої хвороби і хворіє на неї все життя.

         Особливості ЗПСШ

1. Збудниками є віруси, бактерії, гриби, твариноподібні

2. Малосимптомний перебіг

3. Уражають переважно органи статевої й сечовидільної систем

4. Тривалий хронічний перебіг без лікування

5. Відсутність імунітету в хазяїв

6. Здатність передаватися від людини до людини

         2. Як класифікуються та поширюються захворювання, що передаються статевим шляхом?

         * За природою збудника захворювання, що передаються статевим шляхом, поділяють на: бактеріальні (сифіліс, хламідіоз, гонорея), вірусні (СНІД, генітальний герпес, гепатит B, цитомегаловірус), протозойні (трихомоніаз), грибкові (кандидоз - молочниця) та інвазійні (короста, лобковий педикульоз).

         * За дією на органи та характером уражень усі ЗПСШ поділяють на дві групи. До першої групи належать типові захворювання, що передаються статевим шляхом, - сифіліс, гонорея, хламідіоз. Збудники цих захворювань передаються в разі незахищеного статевого контакту. До другої групи відносять усі інші ЗПСШ. Це захворювання з переважним ураженням статевих шляхів (генітальний герпес, хдамідіоз, лямбліоз, трихомоніаз та ін.) та захворювання з переважним ураженням інших органів (СНІД, гепатит В, лямбліоз, короста, цитомегаловірусна інфекція та ін.). Для цієї групи захворювань можливими є й інші шляхи зараження: побутовий (хламідіоз), контактно-побутовий (короста, лобковий педикульоз), гемоконтактний під час переливання крові чи трансплантації тканин (гепатит В). Багато ЗПСШ, включаючи хламідіоз, гонорею, гепатит В, ВІЛ і сифіліс, можуть також передаватися від матері до дитини під час вагітності та пологів.

         Поширенню ЗПСШ сприяють дуже тісні побутові контакти, користування спільними гігієнічними засобами, недотримання правил стерилізації інструментів (у стоматологічних, косметологічних установах, манікюрних салонах), процедура переливання крові, шкідливі звички, трансплантація органів й тканин та ін. Чинниками ризику для ЗПСШ є вживання алкоголю, наркоманія, депресія, пірсинг і татуювання.

         3. Заходи профілактики ЗПСШ

         Гігієнічні правила особистої гігієни відомі всім з дитинства, але щодня приділяючи ранковий і вечірній час чищенню зубів і вмиванню особи, слід пам'ятати ще й про інтимну гігієну статевих органів. Цю делікатну звичку потрібно прищеплювати дітям і дотримуватися все життя для збереження здоров'я. Найголовнішими вимогами до інтимної гігієни мають бути систематичність, безпечність та індивідуальність.

         Безпечна статева поведінка передбачає:

  • правильне і систематичне використання чоловічих і жіночих презервативів;
  • правильне застосування місцевих бактерицидних засобів, антисептиків, що значно знижують, але повністю не усувають ризику зараження;
  • періодичне обстеження за допомогою клінічного та лабораторного діагностування;
  • у разі діагностування інфекції (або підозри на її наявність) - спеціалізоване лікування;
  • статеву стриманість;
  • обов'язкове повідомлення статевих партнерів;
  • вакцинацію проти онкогенних вірусів гепатиту B і папіломавірусів людини.

         Отже, найефективнішими заходами профілактики ЗПСШ є обов'язкове дотримування правил особистої гігієни в інтимному житті, відсутність шкідливих звичок та безпечна статева поведінка.


https://www.youtube.com/watch?v=spR-SfppKdc   



14.04.2022 Блискавка, правила поведінки під час грози

Природні стихії – це потужна і неприборкана сила. Людина не вміє управляти природними стихіями, тому безсила перед ними. Бурі, урагани, смерчі можуть змітати все на своєму шляху, вони піднімають в повітря людей, тварин, величезні машини, знімають дахи будинків і все руйнують на своєму шляху. Крім того, величезні чорні грозові хмари проносять над землею надзвичайно потужні електричні розряди, що їх називають блискавками. Вони можуть убити все живе, можуть викликати руйнівний вогонь і спалити все дотла.

Блискавка настільки потужна, що може зруйнувати великі споруди, розламати, мов сірничок, столітнього дуба, зруйнувати потяг, залізницю, літак, потопити корабель... Блискавка зазвичай ударяє у найвищі споруди, одинокі дерева, у воду, у все, що рухається, бо це притягує електричні розряди. Тому на кожній будівлі люди ставлять громовідвід — це пристрій для захисту будинків та інших споруд від руйнівної дії блискавки. Якщо його немає, то блискавка вдаряє в споруду і руйнує її. Від неї треба оберігатися. 

Запам’ятай!

·       Перед наближенням грози треба позачиняти вікна, двері, кватирки, щоб уникнути протягів.

·       Не можна вмикати будь-які електроприлади: телевізор, магнітофон, праску, чайник тощо.

·       Вимкни з розетки електроприлади, а в розетки встав пластмасові заглушки.

·       Якщо ви все зробили правильно, то не треба боятися і ховатися під ліжко.

·       Під час грози на вулиці не можна користуватися мобільним телефоном, програвачем музики та іншими електроприладами.

 

Блискавка – це зиґзаґоподібна електрична іскра – наслідок розряду атмосферної електрики в повітрі, що буває під час грози. Є люди, які фотографують блискавки, тому що вони не схожі одна на одну. Однак таке заняття дуже небезпечне. У житті бувають різні випадки. Іноді гроза може застати людину в полі. Навкруги блискає, гримить, розриваються страшним гуркотом електричні розряди, йде дощ або падає град, а людині сховатися ніде. Що ж тоді робити?

Запам’ятай!

·            Не можна бігти, бо від блискавки не втечеш. Якщо біжиш, то повітря рухається за тобою і це притягує блискавку.

·            Не можна йти чи стояти у полі.

·            Потрібно знайти найнижче місце і там присісти та прикритися одягом.

·            Не можна залазити у воду, бо вода притягує на себе блискавку.

·            Ніколи не ховайся під дерево – це небезпечно.

 

Якщо гроза застала тебе в лісі, то не біда. Ти у лісі знайдеш чимало місць, де можна заховатися. Але запам’ятай, що ставати під дерево не можна. Не панікуй, не плач і не метушись, а стань і подумай, де є безпечніше місце, і йди туди. Це може бути яма під вивернутим деревом або яр, канава без води або молода посадка дерев, густі кущі або просто нижче місце. Присядь там, накрийся одягом і чекай закінчення грози.

Запам’ятай!

·            Ніколи не ставай під дерево. Не залазь на нього і не ховайся в дупло верби чи іншого дерева.

·            Знайди ямку під коренем вивернутого дерева і там присядь.

·            Грозу можна перечекати в яру.

·            Можна присісти в канаві, де немає води.

·            Можна пересидіти грозу в густій посадці чи в кущах, де нижче місце.

 

Послідовність дій під час надання домедичної допомоги постраждалим після ураження блискавкою:

1. Переконайтесь у відсутності небезпеки.

2. Огляньте постраждалого, визначте наявність свідомості, дихання.

3. Викличте бригаду екстреної (швидкої) медичної допомоги.

4. Якщо у постраждалого відсутнє дихання, розпочинайте проведення серцево-легеневої реанімації (штучне дихання і масаж серця, не зупиняючися більш ніж на хвилину).

5. Якщо постраждалий знепритомнів, але дихання збережене, надайте постраждалому стабільне положення.

6. Накладіть на місця опіку чисті, стерильні вологі пов’язки.

7. Забезпечте постійний нагляд за постраждалим до приїзду бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги.

8. Якщо стан постраждалого погіршиться до приїзду бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги, повторно зателефонуйте диспетчеру екстреної медичної допомоги.

 

 

Усе в природі пов’язане між собою. Природа розумна і підказує нам, чого треба чекати. А тому людині треба вивчати природу, щоб бути у безпеці і вміти передбачати, бо прикмет є чимало.

Наприклад:

-         якщо кричать ворони – буде дощ;

-         у природі враз серед дня запанувала тиша і квіти закрилися – чекай грози.

Звернися до книжки Василя Скуратівського «Місяцелік», там описано багато прикмет, які допоможуть тобі орієнтуватися у природному середовищі. Народна мудрість каже: «Хто багато читає, той багато знає».


 

07.04.2022 Пішохід, велосипедист- учасники дорожнього руху


Велосипедист, що рухається проїзною частиною, є повноправним учасником дорожнього руху! Він, відповідно, зобов’язаний знати й дотримуватися Правил дорожнього руху. Велосипедист може здійснювати будь-які маневри, не заборонені Правилами. Маневри на проїзній частині мають бути передбачуваними й зрозумілими іншими учасниками дорожнього руху.

ВИМОГИ до велосипедистів, що рухаються по проїзній частині

1. Рухатися по проїзній частині на велосипедах дозволяється особам, що досягли 14-річного віку.


2. Велосипед повинен мати справні гальма, звуковий сигнал, бути обладнаним світловідбивачами: спереду білого, позаду червоного, по боках жовтогарячого кольору.

3. Велосипедисти повинні рухатися по велодоріжках, а якщо їх немає – по крайній правій смузі проїзної частини, в один ряд (також можна їздити по узбіччю), не заважаючи пішоходам. Виїжджати з крайньої правої смуги можна для виконання об’їзду перешкод (припаркованих машин, ям тощо).


4. Якщо велосипедна доріжка перетинає дорогу поза перехрестям, велосипедисти мають поступитися дорогою іншим транспортним засобам, що рухаються по дорозі.

5. Для руху по проїзній частині колони велосипедистів мають бути розділені на групи (до 10 велосипедистів у групі) з дистанцією 80–100 м між групами. Велосипедисти у групах повинні їхати один за одним, щоб не заважати іншим учасникам дорожнього руху.


6. Під час руху по проїзній частині, перед зупинкою, перестроюванням, поворотом або розворотом велосипедисти зобов’язані подавати попереджувальні сигнали:

• поворот або перестроювання праворуч: витягнута права рука (мал. 1);


• поворот або перестроювання ліворуч: витягнута ліва рука (мал. 2);

• зупинка: піднята догори будь-яка рука (мал. 3).


 Сигнал лівого повороту також рекомендується подавати при об’їзді автомобіля, що припаркований з правого краю смуги. Подавати сигнал рукою слід завчасно і припиняти безпосередньо перед виконанням маневру. При їзді у групі знаки першим подає ведучий, а члени групи їх негайно повторюють.

7. Велосипедисти можуть перевозити тільки такі вантажі, які не заважають керувати велосипедом і не створюють перешкод іншим учасникам дорожнього руху.

Велосипедистам ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ

1. Їздити, не тримаючись за кермо, знімати ноги з педалей.

2. Під час руху триматися за інший транспортний засіб.

3. Перевозити пасажирів, крім дітей у віці до 7 років (їх перевозять на додатковому сидінні, обладнаному надійно закріпленими підніжками).

4. Рухатись по тротуарах і пішохідних доріжках (крім дітей до 7 років на дитячих велосипедах під наглядом дорослих).

5. Повертати ліворуч або розвертатися на шляхах із трамвайним рухом і на тих шляхах, що мають більше однієї смуги для руху в даному напрямку. Отже, для здійснення лівого повороту потрібно:

а) проїхати перехрестя прямо, розвернутися в правому ряді пересічної дороги, за дозвільним сигналом світлофора знову проїхати перехрестя прямо; або

б) злізти з велосипеда й перейти дорогу по пішохідному переходу.

6. Рухатися по автомагістралях і дорогах для автомобілів, а також по проїзній частині, якщо поруч є велосипедна доріжка.

7. Рухатися по дорозі в темний час доби (і/або в умовах недостатньої видимості) без включеної фари й світловідбивачів.

8. Їздити по зустрічній смузі.

9. Буксирувати велосипеди.

10. Буксирувати причіп, не передбачений для експлуатації з велосипедом.

 


Проїзд пішохідних переходів

На регульованих пішохідних переходах велосипедисти повинні підкорятися сигналам велосипедних або загальнотранспортних світлофорів, а також регулювальників.

На нерегульованих пішохідних переходах велосипедисти, як і всі інші водії, повинні звільняти дорогу пішоходам. Також варто звільняти дорогу пішоходам, які прямують до трамвая на зупинці або від нього (з боку дверей), якщо трамвайні шляхи пролягають по проїзній частині.

Велосипедистам не можна перетинати дорогу по пішохідному переходу, так само як і розвертатися на пішохідному переході. У цьому випадку потрібно злізти з велосипеда й перейти дорогу як пішохід.

 

Коли велосипедист стає пішоходом

Велосипедист, який не їде на велосипеді, а котить його, вважається пішоходом. У такому випадку на нього поширюються права й обов’язки пішоходів. У Правилах зазначена тільки одна відмінність велосипедиста, який котить велосипед, від пішохода: по проїзній частині пішоходи мають рухатися «по краю проїзної частини назустріч руху транспортних засобів», а велосипедисти, які котять велосипед, повинні рухатися «по краю проїзної частини у напрямку руху».


https://www.youtube.com/watch?v=L7WIYaekclo  

 



31.03.2022   Захист від дії випромінювання мобільного телефона


У наш час мобільний зв’язок став невід’ємною частиною повсякденного життя людини, при цьому створюється значне електромагнітне навантаження на її організм. Більшість користувачів мобільних телефонів навіть і не задумуються про електромагнітне випромінювання мобільного телефону, та шкоду, яку несе це благо цивілізації, думаючи, що якщо телефони продаються в магазині, то вони є безпечними для організму.

На сьогоднішній день в Україні використовується більше 50 мільйонів мобільних телефонів. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я на початку ХХІ століття у світі нараховувалося 1,5 мільярда абонентів стільникового зв’язку, що становило 19 % населення планети. Зараз ця цифра ще вища. Чи є в таких умовах можливість захисту від електромагнітного випромінювання стільникових телефонів?

Електромагнітне випромінювання мобільних телефонів може призводити до пошкодження ДНК

Мобільні телефони стандарту GSM-900/DCS-180 є джерелом електромагнітного випромінювання ультрависокої частоти. Як показують результати вимірювань електромагнітного випромінювання мобільного телефону, щільність потоку електромагнітної енергії на відстані 5 см від корпусу телефону може становити від 5 до 300 мкВт/см2 в залежності від типу (марки) телефону. На відстані 40 см рівень ЕМП становить від 1,3 до 0,6 мкВт/см2.

В залежності від моделі телефону та типу його антени (вбудована, диполь, спіральна) питомий коефіцієнт поглинання (SAR розрахункова величина) може коливається в значних межах 0,59-1,48.

Результати експериментів з вимірювання електромагнітних випромінювань мобільних телефонів показали, що лише 30% електромагнітного випромінювання мобільного телефону іде для встановлення зв’язку з базовою станцією, а решта 70 % поглинається головою і тілом абонента. Ділянки опромінення під час роботи телефону – головний мозок та рецептори вестибулярного і зорового аналізаторів.

Проведені дослідження із вимірюванням електромагнітного випромінювання мобільних телефонів показали, що реальні показники максимального значення інтенсивності електромагнітного випромінювання мобільних телефонів не відповідають їх паспортним характеристикам.

Електромагнітне випромінювання мобільного телефону в режимі очікування має мінімальні показники (ЕМВ становить десяті або навіть соті частки мкВт/см2), засвідчуючи лише свою присутність у мережі. Під час телефонної розмови рівень електромагнітного випромінювання мобільного телефону  різко зростає і становить від одиниць до сотень мкВт/см2 у безпосередній близькості від телефону.

Що стосується шкідливого впливу електромагнітного випромінювання мобільних телефонів, то в 2004 році на замовлення Європейського Союзу були проведені дослідження. Їхні результати показали, що ЕМВ від мобільних телефонів пошкоджує ДНК клітин у лабораторних умовах.

Науковці провели анкетне опитування користувачів мобільних телефонів. Було встановлено, що тривале користування мобільними телефонами призводить до розвитку неврастенічного синдрому, який проявляється у підвищеній роздратованості, швидкій стомлюваності, важкості зосередитися на роботі, зниженні концентрації уваги.

В активних користувачів мобільних телефонів було виявлено зростання в’язкості крові, що призводить до порушення діяльності серцево-судинної системи. Ризик розвитку невриноми слухового нерву (доброякісна пухлина) та гліоми (злоякісна пухлина головного мозку) зростає в 3 рази після 10 років користування мобільним телефоном в порівнянні з особами, що не користуються мобільним зв’язком.

Навушники та гучний зв’язок – ефективні методи захисту від електромагнітного випромінювання

Без мобільного телефону людині в сучасних умовах цивілізації важко уявити своє життя. Для захисту від електромагнітного випромінювання користувачам мобільних телефонів потрібно дотримуватися декількох простих правил:

·                          слід максимально скоротити тривалість розмов по телефону без проводових навушників до 15-30 хвилин на добу;

·                          варто звертати увагу на характеристики телефону. При купівлі телефону потрібно прослідкувати за тим, щоб його питомий коефіцієнт поглинання (SAR) не перевищував 1 Вт/кг, таку інформацію можна знайти в інструкції з експлуатації телефону, проте, як показує практика, ці дані можуть не відповідати дійсності. Щоб бути впевненим у своєму телефоні, потрібно знати його рівень ЕМВ;

·                          не варто тримати одночасно біля голови мобільний телефон та трубку звичайного телефону;

·                          не розмовляти по телефону без навушників в автомобілі, громадському транспорті, метрополітені (оскільки металевий кузов призводить до екранування ЕМП і телефон починає випромінювати більшу потужність ЕМП);

·                          також допоможе використання функції гучного зв’язку, а також використання навушників.




17.03.22.   Обережно! Обірвані дроти!

В навколишньому середовищі застосовується багато електричних установок, електроприладів, які потребують певних знань, дотримання певних правил поводження в місцях розташування електроустаткування та ліній електропередачі. Щоб уникнути нещасних випадків від ураження електричним струмом, необхідно усвідомлювати серйозність загрози електричного струму і не ставитися до нього легковажно. Найважливіша властивість електричного струму полягає у тому, що він невидимий, не має ні  запаху, ні кольору.

      Нехтування «Правилами охорони електричних мереж» та несвоєчасне виконання робіт зі зрізання дерев може призвести до обривів проводів ліній електропередачі при поривах вітру. А це може спричинити загибель людей чи тварин, виведення з ладу електричного обладнання та призупинення електропостачання.
Немає більшої цінності на землі, ніж людина, її життя та здоров’я. Тому кожен із нас повинен сам подбати про свою безпеку.

Певну небезпеку для життя та здоров’я людей несуть лінії електропередачі, тому для них встановлено охоронні зони.

Несприятливі погодні умови - сильний вітер, дощ та гроза можуть спричинити пошкодження на повітряних лініях електропередач.

Щоб запобігти нещасним випадкам від враження електричним струмом дотримуйтесь таких основних правил безпеки:

-не наближайтеся до обірваних проводів повітряних ліній електропередач, це може бути смертельно-небезпечно;

-будьте особливо уважні на вулиці, біля будинків під час сильного вітру, дощу, коли найчастіше можливе пошкодження проводів повітряних ліній електропередач;

-попереджуйте інших і роз'яснюйте дітям про небезпеку ураження електричним струмом при їх наближенні до проводів повітряних ліній електропередач;

-не дозволяйте неповнолітнім дітям самостійно проводити збирання ягід, черешень, вишень, яблук і т.д. в зоні, де проходять повітряні лінії електропередач та самі будьте обережні.

Якщо Ви помітили повалені стовпи, обрив, або провисання проводів повітряних ліній електропередач, виконуйте такі заходи безпеки:

-не торкайтеся до проводів повітряних ліній електропередач;

-не підходьте до обірваних проводів повітряних ліній електропередач ближче, ніж 8 метрів;

-повідомте про обірвані провода повітряних ліній електропередач в диспетчерську службу енергетичних мереж міста чи району, або працівникам місцевої влади;

-охороняйте обірваний провід повітряних ліній електропередач до приїзду електромонтерів енергетичних мереж.






10.03.2022 Безпечна поведінка на водоймі у весняний період

Деякі небезпеки наче дозрівають до сезону, у кожної з них свій термін. Одна з небезпек – це тонкий лід. Він може підвести нас восени, взимку і навесні. Щоб цього не трапилось, треба дотримуватись правил безпеки.

Ознайомлення з правилами безпечної поведінки на льоду.

1.        Знайдіть для початку стежку або сліди на льоду. Якщо їх немає, позначте з берега маршрут свого руху.

 

2.        Подивіться заздалегідь, чи немає підозрілих місць:

-            лід може бути неміцним біля стоку води;

-            тонкий або крихкий лід поблизу кущів, очерету, під кучугурами, у місцях, де водорості вмерзли у лід;

-            обминайте ділянки, покриті товстим прошарком снігу – під снігом лід завжди тонший;

-            особливо обережно спускайтеся з берегів: лід може нещільно з’єднуватись із сушею, можливі тріщини, під льодом може бути повітря.

 

3.        Візьміть з собою палицю для того, щоб перевірити міцність льоду. Якщо після першого удару палицею на ньому з’являється  вода, лід пробивається, негайно повертайтеся на те місце, звідки прийшли. Причому, перші кроки треба робити, не відриваючи підошви від льоду.

 

4.        Ні в якому разі не перевіряйте міцність льоду ударом ноги.

 

5.        Якщо ви на лижах, і вам треба прокладати лижню, кріплення лиж відстебніть, палиці тримайте в руках, але петлі від лижних палиць не накидайте на кисті рук.

 

6.        Якщо лід почав тріщати та з’явилися характерні тріщини – негайно повертайтеся. Не біжіть, а відходьте повільно.

 

7.        Пробийте ополонки по різні боки переправи, щоб виміряти товщину льоду ( рекомендується відстань між ними 5м). треба мати на увазі, що лід складається з двох шарів: верхнього (каламутного) і нижнього (прозорого і міцного). Виміряти точну товщину можна лише знявши спочатку верхній прошарок неміцного льоду.

 

8.        Безпечним вважається лід:

-            для одного пішохода – зеленуватого відтінку, товщиною не менше 7 см;

-            для влаштування катка – не менше 10-12 см (масове катання – 25 см)

-            масова піша переправа може бути організована при товщині льоду не менше 15см.

-            Для переправи вантажного автомобіля – 30-35см, трактора – 40-60 см.

 

Способи рятування, якщо сам провалився на льоду.

-   Широко розкиньте руки по краях льодового пролому та утримуйтеся від занурення з головою. Дійте рішуче і не лякайтеся, тисячі людей провалювались до вас і врятувались;

-   Намагайтеся не обламувати крайки льоду, без різких рухів вибирайтеся на лід, наповзаючи грудьми і по черзі витягаючи на поверхню ноги. Головне – пристосувати своє тіло для того, щоб воно займало найбільшу площу опори;

 -  Вибравшись із льодового пролому, відкотіться, а потім повзіть в той бік, звідки ви прийшли і де міцність льоду, таким чином, перевірена. Незважаючи на те, що вогкість і холод штовхають вас побігти і зігрітись, будьте обережні до самого берега, а там, не зупиняйтеся, поки не опинитесь в теплі.

-   Температура тіла в холодній воді буде швидко падати, тому намагайтеся це зробити якомога швидше.

 

Способи рятування іншої людини, яка  провалився на льоду.

-   Негайно крикніть, що йдете на допомогу;

-   Наближатись до ополонки можна лише повзком, широко розкинувши руки. Буде краще, якщо ви можете підкласти під себе лижі, дошку, фанеру – збільшуючи площу опори – і повзти на них, до самого краю підповзати не можна, інакше у воді опиняться двоєпаски або шарфи, будь-яка дошка або жердина, санки, лижі зможуть врятувати людину. Кидати, зв’язані паски або шарфи  треба за 3-4 м;

-   Якщо ви не один, тоді взявши один одного за ноги, лягайте на лід ланцюжком і рухайтеся до пролому. Діяти в цей час треба швидко і рішуче: потерпілий швидко заклякає у холодній воді, мокрий одяг тягне його вниз;

-   Подавши постраждалому підручний засіб рятування, треба витягти його на лід і повзком вибиратися з небезпечної зони. Потам його слід захистити від вітру, швидко доставити у тепле місце, розтерти, переодягти у сухе і напоїти чаєм.

 

                                


                         03.03.2022  Серйозна розмова про наркотики

   
Наркоманія (від грецького слова narke – заціпеніння та mania – безумство, захоплення) – це хвороба, що характеризується непереборним потягом до наркотиків, які викликають у малих дозах – стан піднесеного настрою, у великих – заціпеніння або наркотичний сон, а далі – смерть.

Більшість підлітків знає, що вживання наркотиків шкідливе для організму, навіть веде до смерті. Чому ж вони тоді вживають їх?


      Можливо, підлітки стають жертвами друзів-негідників, які їх штовхають до цього та примушують. Наркотики дуже дорого коштують, на них наживаються наркобізнесмени, які спеціально направляють до компаній неповнолітніх, своїх представників, аби вони „заразили” їх хворобою та забезпечили збут наркотиків. Вони обіцяють, погрожують, заманюють, прикидаються звичай ними хлопцями та дівчатами. Наркотик вбиває найсильніших людей.
      Наркотики не лікують, вони калічать організм людини, особливо молодої, роблять її інвалідом, призводять до злочинності та самогубства.

     Наркоманам властиво шукати собі подібних, вони можуть групуватися у своєрідні клуби зі своїми лідерами, та своїми статутами, швидко тягнуть у своє болото, дають пробувати „зловити кайф” безкоштовно кілька разів, а потім примушують діставати зілля. Це штовхає молодь на злочин, адже наркотики коштують дорого.
     Поступово захисні функції організму втрачаються, виникає щоденна, погодинна потреба організму в отруті. Людина втрачає апетит, розвивається авітаміноз, зменшується опір організму різним хворобам. Виникають зміни у психіці, відбувається деградація особистості. Людина втрачає людську подобу, стає фізично і духовно калікою, організм старіє, шкіра висихає, береться зморшками, людина худне, виснажується та помирає, не доживши часом і до 30 років.

Законодавством встановлена кримінальна відповідальність за такі дії:
  -  доведення неповнолітніх до стану сп’яніння (до 2-х років);
  -  за незаконне виготовлення, зберігання, перевезення або пересилку наркотиків з метою збуту (до 3-х років);
  -  втягнення неповнолітніх у немедичне вживання ліків, та інших засобів, що викликають одурманення (до 5-ти років);
  - схиляння до вживання наркотичних засобів (до 10 років).

      Нині Україна балансує на краю загальної епідемії ВІЛ/СНІДу. Цей вірус добре прижився серед споживачів ін’єкційних наркотиків, кількість яких постійно зростає.
      Під дією наркотиків людина не усвідомлює, що, що використовуючи нестерильні шприці для ін’єкцій, або не користуючись презервативом, наражає на небезпеку себе і своїх близьких.

 Кожна людина, не зважаючи на свою стать, повинна знати, що таке ризик та безпечна поведінка. Бути здоровим – значить бути життєрадісним, з надією зустрічати новий день, відчувати себе по-справжньому щасливим. Вам необхідно зробити правильний вибір, щоб жити цікаво, самому реалізуватися в житті, займатися фізкультурою, спортом, вміти організовувати своє дозвілля та відмовитися від шкідливих звичок!!!

 

 

11-го лютого 2015-го року, Указом Президента України № 69/2015 «Про вшанування подвигу учасників Революції гідності та увічнення пам’яті Героїв Небесної Сотні» в країні встановлено особливий пам’ятний день - «День Героїв Небесної Сотні», який відзначається тепер щорічно 20-го лютого. Це зроблено, за даними проекту DilovaMova.com, «На підтримку ініціатив громадськості та з метою увічнення великої людської, громадянської і національної відваги та самовідданості, сили духу і стійкості громадян, завдяки яким змінено хід історії нашої держави, гідного вшанування подвигу Героїв Небесної Сотні, які віддали своє життя під час Революції гідності (листопад 2013 року - лютий 2014 року), захищаючи ідеали демократії, відстоюючи права і свободи людини, європейське майбутнє України», - йдеться в документі.

30 років тому, 19 лютого  1992 року, Верховна Рада України затвердила Малий Державний Герб України −  один із трьох офіційних символів нашої держави, а у 1996 році його статус був закріплений і в Конституції


17.02.2022    Правила електробезпеки та заходи попередження електротравматизму

      Електробезпека –  система організаційних і технічних заходів та засобів, що забезпечують захист людей від шкідливої і небезпечної дії електричного струму, електричної дуги, електричного поля і статичної електрики.

Електротравма – травма, спричинена дією на організм людини електричного струму і (або) електричної дуги.

Електротравматизм – явище, що характеризується сукупністю електротравм.

За багаторічними статистичними даними електротравми в загальному виробничому травматизмі складають біля 1%, а в смертельному – 15% і більше. Електроенергія з кожним роком знаходить все більше застосування в побуті. Недотримання вимог безпеки в цьому випадку супроводжується електротравмами, щорічна кількість яких значно перевищує виробничі електротравми.

Особливості ураження електричним струмом.

Підступна особливість електричної енергії полягає в тому, що вона невидима, не має запаху і кольору.

Електричний струм уражає несподівано, коли людина опиняється включеним в ланцюг проходження струму. Поразка може наступити і через дугового контакт, при наближенні на неприпустимо близьку, небезпечну відстань до струмопровідних проводів високої напруги, а також при попаданні під крокові напругу, що виникає при обриві і падінні на землю проводу діючої повітряної лінії 380 В і вище.

Для запобігання електротравматизму, дотримуйтесь наступних правил:

- не торкайтеся до провисаючих або лежачих на землі проводів;

- включення електрообладнання справною вилкою в справну розетку;

- якщо під час роботи відчуєте хоча б слабку дію струму на частинах електрообладнання, роботу негайно припинити;

- Не входьте в розподільні пункти і трансформаторні підстанції;

- стежте за справністю ізоляції електропроводки, електроприладів, а також шнурів, за допомогою яких вони включаються в мережу;

- не користуйтеся несправними електроприладами, оголеними кінцями дроту замість штепсельних вилок, а також саморобними електропечами, нагрівачами і т.п .;

- пам'ятайте, що побутові електроприлади (чайники, плитки і т.п.) призначені тільки для користування в приміщеннях з непровідними електричний струм стінами. Застосування їх на відкритому повітрі може стати причиною електротравми. При експлуатації приладів і апаратів необхідно строго керуватися правилами (інструкціями), викладеними в технічному паспорті.

Величина струму, що проходить крізь тіло людини, безпосередньо і найбільше впливає на тяжкість ураження електричним струмом. За характером дії на організм виділяють:

-         відчутний струм – викликає при проходженні через організм відчутні подразнення;

-         невідпускаючий струм – викликає при проходженні через організм непереборні судомні скорочення м'язів руки, в якій затиснуто провідник;

-         фібриляційний струм – при проходженні через організм викликає фібриляцію серця.

15 лютого – 33-тя річниця виведення військ з Афганістану.


 

10.02.2022            Безпечна поведінка в громадському

 

транспорті

Ми постійно перебуваємо в русі. Робота, домівка, відпочинок, екскурсії – все це вимагає від нас використання різних видів транспорту, переважно, громадського. Користуючись ним, ніколи не потрібно забувати про безпеку.

Громадський транспорт – міський транспорт, призначений для перевезення пасажирів за визначеними маршрутами.

Здійснюючи поїздку громадським транспортом, пасажиру слід дотримуватися правил поведінки в ньому.

Пасажирам автобуса забороняється:

– відкривати двері автобуса до повної його зупинки;

– відволікати увагу водія від кермування автобусним засобом;

– блокувати закриття дверей автобуса;

– залишати багаж у тих місцях, де він заважає вільному пересуванню пасажирів салоном;

– здійснювати перевезення багажу або ручної поклажі на пасажирському сидінні;

– використовувати аварійне обладнання не за призначенням;

– порушувати громадський порядок (провокувати інших пасажирів на конфлікт або створювати паніку);

– курити в автобусі.

 

Крім того, щоб поїздка ваша та інших пасажирів у громадському транспорті була безпечною, дотримуйтеся таких правил.

1.       Заходячи в транспорт, не варто розштовхувати інших пасажирів, шукаючи вільне місце в салоні: своїми діями ми можемо травмувати інших людей.

2.       Не треба скупчуватися на майданчиках біля дверей. Розміщуйтеся салоном рівномірно, не створюючи незручностей для інших пасажирів на вході/виході.

3.       У салоні не смітіть та не розкидайте сторонні речі чи предмети: інколи такі деталі можуть стати причиною падіння та травмування пасажира;

4.       Якщо вам подобається читати у транспорті, робіть це так, щоб не створювати дискомфорту вашим сусідам.

5.       Не спирайтеся на пасажирів. У салоні стійте боком до напрямку руху й тримайтеся за поручень. Якщо транспорт різко загальмує, ви зможете утримати рівновагу.

6.       Заплічники, ранці чи сумки ліпше знімати з плечей й тримати попереду себе, щоб не заважати іншим.

7.       Важкі сумки чи пакети потрібно ставити на підлогу. Тримаючи їх у руці, ви можете впустити їх на ноги іншій людині.

8.       Якщо вільних місць для сидіння немає, дітей слід міцно тримати за руку.

9.       Хатніх тварин перевозьте у спеціальних клітках чи сумках, собаці необхідно вдягти намордник.

10.   До виходу на своїй зупинці готуйтеся завчасно, дотримуючись правила № 1 – не розштовхуйте людей.

11.   У випадку дорожньо-транспортної пригоди надайте посильну допомогу постраждалим особам та поінформуйте уповноважені органи про те, що сталося.

12.   Повідомте водієві транспортного засобу про забуті в салоні речі, документи, цінності.

 

Пам’ятка

Коли чекаєте на автобус або тролейбус, ніколи не стійте на краю тротуару і не вибігайте на проїжджу частину. Досвідчений пасажир не прагне в перший ряд, знаючи, що натовп може випадково виштовхнути його прямо під колеса.

Заходьте до транспорту через середні та задні двері, виходьте – через передні.

Не затримуйтеся біля дверей, відразу ж проходьте всередину салону, не заважайте іншим людям заходити до транспорту. Крім того, це небезпечно, адже двері зачиняються і відчиняються автоматично.

Тримайтеся за поручні! Підготуйтеся до виходу заздалегідь, щоб не довелося поспішати. Вийшовши з транспорту, не кваптеся. Особливо, якщо вам необхідно перейти на протилежний бік вулиці.

Навчіть себе правилу: переходити вулицю лише тоді, коли транспорт від’їде від зупинки.

 




Щороку 22 січня український народ святкує річницю з моменту підписання так званого акту "злуки", тобто договору про попереднє об'єднання УНР і ЗУНР.

Українська Народна Республіка була створена в січні 1918 року. У цей же час на території, яка раніше входила до складу Австро-Угорщини, утворилася Західноукраїнська Народна Республіка.


Лідери нових держав зустрілися для визначення умов майбутньої злуки 22 січня 1919 року. Ця подія і поклала початок святкуванню Дня соборності України.


Формально цей акт не втілився у створення незалежної держави, проте він став першим кроком до цієї історичної події, яка сталася вже в 1991 році з розпадом СРСР.


У сучасній Україні значення



Дня соборності не змінилося.

16.12.2020 Відмороження переохолодження, замерзання.

Поради щодо уникнення переохолодження і відмороження:

✓ взуття повинне бути сухим і не здавлювати ногу;

✓ одяг має бути щільним, легким, не стискувати рух;

✓ перед виходом на вулицю необхідно змазати лице та руки жирним кремом;

✓ необхідно більше рухатися – рухи на холоді посилюють кровообіг і сприяють зігріванню тіла;

✓ не торкатися оголеною шкірою до металевих предметів у морозну погоду – це може викликати швидке відмороження.Перша медична допомога при переохолодженні:При легкому ступені переохолодження (озноб, м’язове тремтіння, загальна слабкість, важкість пересування, бліда шкіра) потрібно:

✓ тепло одягнути постраждалого та напоїти гарячим чаєм;

✓ примусити виконувати інтенсивні фізичні вправи.

При середньому ступеню переохолодження (синюшність губ і шкіри, ослабленням дихання, пульс стає рідшим, з’являється сонливість, втрачається спроможність до самостійного пересування) потрібно:

✓ викликати швидку медичну допомогу;

✓ розтерти постраждалого вовняною тканиною, зробити масаж усього тіла;

✓ поступово відігріти постраждалого, загорнувши його у ковдри або сухий теплий одяг, за можливості прикласти до тіла теплий предмет (гарячу грілку, пляшки із теплою водою);

✓ зігрівання повинно бути поступовим, щоб не було різкого перепаду температур.

Під час важкого ступеню переохолодження (з’являється втрата свідомості, життєві функції поступово вгасають) потрібно:

✓ дати тепле пиття, якщо потерпілий при свідомості;

✓ викликати швидку медичну допомогу;

✓ виконати всі заходи першої допомоги, як і при середньому ступені переохолодження.

Перша медична допомога при відмороженнях:

✓ помістити постраждалого з будь-яким видом відмороження в тепле приміщення;

✓ дати постраждалому гарячий напій;

✓ розтерти щоки, ніс, вуха, якщо вони побіліли, чистою рукою до почервоніння і появи поколювання;

✓ розтерти відморожену частину тіла спиртом, горілкою або одеколоном;

✓ не можна розтирати снігом, тому що сніг не зігріває, а прохолоджує відморожені ділянки та ушкоджує шкіру;

✓ примусити постраждалого під час розтирання намагатися рухати ушкодженими кінцівками;

✓ розтирання заборонене, якщо з’явилося припухання відмороженого місця або пухирі. Покласти на таке відморожене місце пов’язку з товстим прошарком вати і доставити постраждалого до лікаря.

Також  фахівці радять не вживати алкоголь, щоб зігрітись. Адже це лише створює ілюзію того, що людині тепло, тому вона може не відчути, якщо виникне потреба зігрітись. Насправді вживання алкоголю під час перебування на морозі порушує терморегуляцію організму, що може призвести до переохолодження. Окрім того, алкоголь знижує імунітет, тому організм у стані сп’яніння більш сприйнятливий до вірусів.


14 грудня в Україні відзначають День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, який встановлений згідно з Указом Президента від 10 листопада 2006 року, на згадку про завершення 14 грудня 1986 року будівництва саркофагу над четвертим зруйнованим енергоблоком ЧАЕС.

 Як відомо, 26 квітня 1986 року на Чорнобильській атомній електростанції, що на Київщині, сталася найбільша в історії людства техногенна катастрофа – Чорнобильська аварія. Лише завдяки самопожертві ліквідаторів наслідків катастрофи, багато з яких заплатили за це власним життям і здоров’ям, вдалося локалізувати аварію та врятувати країну і світ від радіаційного забруднення. За різними даними, протягом лише одного місяця після Чорнобильської катастрофи від отриманого опромінення загинуло від 30 до 200 пожежників і працівників АЕС. 

На початковому етапі зусиль з мінімізації наслідків величезного викиду радіоактивних речовин до робіт залучалися військовослужбовці строкової служби. Пізніше, влітку 1986 і далі, величезний обсяг робіт виконували залучені військові запасу та вільнонаймані працівники. За неповними даними, через чорнобильський майданчик пройшли понад 600 тисяч осіб. Працювали вахтовим методом – приїздили одні, отримували максимально допустиму дозу радіації і їхали назад. На зміну приїздили інші.

Задля запобігання розповсюдженню радіації наприкінці 1986 року зруйнований реактор накрили спеціальним «саркофагом». За оцінками спеціалістів, під ним залишилося близько 95% палива, яке було в реакторі на момент аварії, а також значна кількість радіоактивних речовин, які складаються із залишків зруйнованого реактора. З міркувань безпеки 15 грудня 2000 року роботу Чорнобильської АЕС було припинено. Водночас об’єкт «Укриття», зведений у 1986 році, поступово руйнувався.

У 2004 році було проведено тендер на проєктування і спорудження нового «саркофагу» - Нового безпечного конфайнмента. Його будівництво розпочалось у 2012 році. 29 листопада 2016 року на об’єкт «Укриття» було насунуто Арку Нового безпечного конфайнмента. 10 липня 2019 року Державне спеціалізоване підприємство «Чорнобильська АЕС» ввело в експлуатацію комплекс НБК. Надалі будуть роботи з демонтажу нестабільних конструкцій об’єкту «Укриття». За задумом проєктувальників, нова споруда зможе вирішити проблему, як мінімум, на сто років, хоча ліквідувати станцію планують у 2065 році.

День вшанування героїв Чорнобилю https://www.youtube.com/watch?v=Q062D3z8q-Q&t=155s

09.12.2022 Безпечна поведінка на врдоймі в осінньо - зимовий період.


 Зима - чудова пора відпочинку на льоду. Скільки радощів вона приносить! Забави на ковзанах, лижах, санчатах! Тому усі ми із задоволенням зустрічаємо цю пору року, іноді забуваючи про небезпеку, яку може приховувати лід, а саме тонкий лід.

Щоб ні з ким не трапилося лиха, потрібно обережно поводитись на льоду. Найбільш небезпечна крига – перша та остання, адже така крига ще надзвичайно тонка, неміцна і не витримує маси навіть маленької дитини .

Ця інформація досить цікава: лід блакитного кольору - найміцніший, а білого - значно слабший.

Для однієї людини безпечним вважається лід синюватого або зеленуватого відтінку, товщиною більшою за 7 см.

Для групи людей безпечним є лід товщиною не менше, ніж 15 см. При пересуванні декількох людей по льоду треба йти один за одним на відстані.

При масовому катанні на ковзанах лід має бути товщиною не менше, ніж 25 см.

Перш ніж ступити на лід водоймища, дізнайся про товщину льодового покриву за допомогою довгої загостреної палиці (плішні) чи іншого подібного предмета, але обов'язково легкого, який ти вільно можеш тримати в руці.

Ніколи не перевіряй товщину льоду ударами ніг!

Ніколи не перевіряй товщину льоду ударами ніг!

Під час руху по льоду слідкуй за його поверхнею, обходь небезпечні місця та ділянки з кущами і травою. Особливу обережність проявляй у місцях зі швидкою течією, джерелами, струмками та теплими стічними водами підприємств. Якщо лід недостатньо міцний, негайно зупинися і повертайся назад тим же шляхом, роблячи перші кроки без відриву від його поверхні.

Спробуємо з’ясувати, що трапляється з людиною, яка опинилася в холодній воді .

У людини в крижаній воді перехоплює дихання, голову ніби здавлює залізний обруч, серце скажено б'ється. Щоб захиститися від смертоносного холоду, організм включає захист – починається сильне тремтіння. За рахунок цього організм зігрівається, але через деякий час і цього тепла стає недостатньо. Коли температура шкіри знижується до 30 градусів, тремтіння припиняється і організм дуже швидко охолоджується. Дихання стає все рідше, пульс сповільнюється, тиск падає. Смерть людини, що несподівано опинилася в холодній воді, наступає найчастіше через шок, що розвивається протягом перших 5–15 хвилин після занурення у воду або порушення дихання.

У випадку, якщо ти все ж провалилися під лід:

1.не піддавайся паніці, утримуйся на плаву, уникаючи занурення з головою;

2.клич на допомогу;

3.намагайся вилізти на лід, широко розкинувши руки, наповзаючи на його край грудьми і почергово витягуючи на поверхню ноги;

4.намагайся якомога ефективніше використати своє тіло, збільшуючи ним опорну площу;

5.вибравшись на лід, перекотися і відповзай в той бік, звідки ти прийшов, де міцність льоду вже відома.

Далі тобі необхідно переодягнутися. Якщо сухого одягу під руками не виявилось, треба викрутити мокрий і знову одягнути його. Щоб зігрітися, виконуй будь-які фізичні вправи. Можна розтертися сухою вовняною тканиною, потім необхідно сховатися в захищеному від вітру місці, добре укутатися, по можливості випити чогось гарячого.

Звичайно, треба завжди намагатися врятувати людині життя почесно, але перш ніж кинутися до того, хто провалився, тобі необхідно:

1.покликати (якщо це можливо) на допомогу дорослих;

2.знайти предмет, який можна кинути потерпілому (міцну палицю, мотузку, власний пояс, шарф, сумку або рюкзак, якщо вони без речей і мають довгу, міцно пристрочену лямку);

3.оцінити, наскільки далеко від берега опинився потерпілий, і чи є можливість без перешкод дістатися до нього.

Якщо ти впевнений, що зможеш (чи готовий) врятувати людину, то:

1.крикни, що ти йдеш на допомогу;

2.наближайся до ополонки поповзом, широко розкинувши руки;

3.підклади під себе лижі, дошку, фанеру;

4.обговори свої дії з постраждалим (домовся про команду, на яку потужним ривком ти будеш його тягнути, а він в цей час намагатиметься виштовхнути тіло на поверхню);

5.не підповзаючи до самого краю ополонки, подай потерпілому палицю, жердину, лижу, шарф, мотузку, санки чи щось подібне і витягніть його на лід;

6.витягнувши потерпілого на лід, разом із ним поповзом повертайся назад.

Звичайно, кожний нещасний випадок на льоду є індивідуальним, і розповісти про всі варіанти щодо дій під час порятунку неможливо, але, як показує досвід, найголовніше не панікувати і правильно оцінити обстановку.

Отже, будь обережним, не ризикуй своїм життям!

Правила безпеки взимку:

• Узимку треба йти не поспішаючи, аби не впасти і не травмуватися.• Якщо травму одержав товариш, ніколи не тікай з місця пригоди, а постарайся допомогти йому, поклич дорослих.

• Не перегрівайся і не переохолоджуйся, не їж снігу та криги, бо це шкідливо для здоров'я.

• Не торкайся язиком та мокрими руками до металу — отримаєш опік.

• Не катайся на санчатах та лижах поблизу автомагістралей, трамвайних та залізничних колій — транспорт може травмувати тебе.

• Під час зимової негоди не вирушай наодинці в далеку подорож — заблукаєш.

• На лід річок та озер ступай обережно, на ковзанах катайся тільки тоді, коли переконаєшся, що товщина льоду дозволяє це робити.

Поради Королеви Безпеки:

• Перший крижаний покрив на водоймах не можна використовувати для ігор та розваг. Молода крига на початку свого утворення не міцна, тонка і ваги людини не витримує.

• Дочекайся, доки на річці стане міцний лід, а тоді вже розважайся. Який він, міцний та неміцний лід?

Якщо товщина льоду 12 см, він прозорий, з синюватим чи зеленуватим відтінком, лід вважається міцним. Сміливо ставай на нього!

Якщо при відлизі лід вкривається водою, замітається снігом, а потім замерзає, стає білим чи жовтуватим, він не міцний. Ходити, ковзатись на ньому небезпечно.

З наближенням весни крига стає крихкою (хоча товщина ще й зберігається). Все! Зимові розваги закінчились. Ні кроку на лід!

Перш ніж ступити на лід, упевнись, чи міцний він.

Кататися можна тільки в спеціально відведених для цього місцях, які контролюються дорослими. (Відкриття катка на водоймі дозволяється при товщині льоду не менше 25 см).

Будь обережним там, де з'явилась теча, де в водойму впадають струмки.

Недопустимо ходити по льоду: в нічний час, в незнайомих місцях.

При переході по льоду необхідно йти один за одним на відстані 5 м. Важкі вантажі перевозять санками.

Веселої та безпечної вам зими!

 НАРКОТИЧНІ РЕЧОВИНИ  ЇХ ВПЛИВ НА ФІЗИЧНЕ ТА ПСИХІЧНЕ ЗДОРОВЯ ЛЮДИНИ










Комментариев нет:

Отправить комментарий