Агротехнологія Урок №41 01.04.2024





 ДОБРОГО ДНЯ УЧНІ  ГРУПИ №34 

Продовжуємо очне навчання 

01.04.2024

Тема програми :Організація проведення механізованих робіт       

 Тема уроку: №41  Завдання комплексної  механізації та автоматизації виробничих процесів у сільському господарстві

Зворотній зв'язок вайбер

Домашнє завдання:


1.    Дайте визначення, що розуміють під комплексною механізацією сільськогосподарського виробництва?

2.    Назвіть основні напрями розвитку механізації сільськогосподарського виробництва.

               Під механізацією розуміють заміну ручної праці машинним. При цьому роль людини все більше зводиться до управління машинами і механізмами. Механізація процесів сільськогосподарського виробництва підвищує продуктивність праці і дозволяє отримати більше продукції з меншими витратами.

Комплексна механізація сільськогосподарського виробництва - така форма організації праці, при якій усі  основні і допоміжні процеси у якій-небудь галузі господарства виконуються машинами або механізмами в певній послідовності. Матеріально- технічною базою комплексної механізації є система машин.

Система машин - це сукупність взаємопов'язаних по технологічному процесу і продуктивності різно рідних робочих машин, транспортних засобів, механізмів, пристосувань, за допомогою яких повністю забезпечується виконання механізованим способом усіх процесів, сільськогосподарського виробництва.

Безперервне вдосконалення і оновлення техніки, впровадження нових технологічних прийомів і способів виробництва сільськогосподарської продукції вимагають періодичного уточнення системи, тому прийнято розробити систему машин.

Основні напрями вдосконалення засобів механізації і системи машин в цілому наступні.

1.   Впровадження тракторів високої енергонасиченості(що мають потужні двигуни при відносно невеликій масі трактора), що дозволяють виконувати роботи на високих швидкостях.

2.  Застосування економічніших тракторних двигунів. Питома витрата палива у тракторів нових моделей знижений до європейських показників

3.  Поліпшення умов праці механізаторів та  техніки безпеки. Трактори і комбайни випускаються з кабінами досконаліших конструкцій, обладнаних кондиціонери повітря і поліпшені сидіння.

4.  Збільшення надійності і термінів служби машин, У тракторів нових марок термін служби двигунів до першого капітального ремонту складає 10000 7, трансмісії - 11000 г, ходовій частині - 3500-4000 г і т. д.

5.  Широке впровадження комбінованих машин, тобто машин, що дозволяють виконувати одночасно декілька технологічних операцій (сівалки-культиватори; культиватори-підживлювачі; агрегати для оранки з одночасним дробленням брил, вирівнюванням поверхні, ущільненням підповерхневого шару і розпушуванням верхніх шарів ґрунту та ін.).

6.  Застосування широкозахватних машин і агрегатів з шеренговим розташуванням машин.

2.     Система машин для рослинництва визначається в основному технологією обробітку культур.

Для того, щоб отримати сільськогосподарську продукції, наприклад зерно, мають бути виконані різноманітні тісно пов'язані між собою виробничі процеси: технологічні, транспортні і допоміжні.

Основними є технологічні процеси.

Технологічний процес - це такий процес, в результаті виконання якого продукт або середовище, в який цей продукт обробляється (наприклад, ґрунт), змінює свій стан, властивості або якості.

До технологічних процесів відносяться обробка ґрунту, посів, посадка, відхід за рослинами, прибирання та ін. Транспортний процес - процес переміщення матеріалу, не пов'язаний зі зміною його стану.

Транспортні процеси включають переміщення матеріала, робочої сили і готової продукції.

Допоміжним називається такий процес, який потрібний для здійснення технологічного або транспортного процесу, але не викликає зміни якості матеріалу або середовища,

До допоміжних процесів відносяться підготовка полів і машин, складання агрегатів, їх технічне обслуговування та ін.

 До головних умов підвищення продуктивності праці на аграрних підприємствах належить прискорення темпів підвищення рівня оснащеності аграрного виробництва технікою. Внаслідок механізації виробничих процесів рівень продуктивності праці можна підвищити на 50 і більше відсотків.

Механізація виробництва – це процес заміни ручної праці машинною, а окремих машин – системою машин. Розрізняють три ступеня розвитку механізації: часткова механізація; комплексна механізація; автоматизація виробництва.

Часткова механізація має місце, якщо механізовано лише окремі процеси виробництва, а решту виконують вручну. Комплексна механізація передбачає механізацію виконання і основних, і допоміжних процесів, зберігаючи також ручне управління машинами. Автоматизація виробництва забезпечує виконання машинами всіх виробничих процесів; людина тільки контролює їх за допомогою автоматичних пристроїв і відповідних програм. Це широко використовують під час очищення зерна, на птахофабриках тощо.

(http://pidruchniki.com/1081080636236/ekonomika/mehanizatsiya_pokazniki_vikoristannya_tehniki)

Комплексна механізація сільськогосподарського виробництва передбачає машинне виконання основних і допоміжних операцій, виробничих процесів у певній послідовності і взаємозв’язку.

Вищим етапом комплексної механізації всього технологічного процесу є впровадження автоматизації всіх виробничих процесів згідно з прийнятою технологією виробництва сільськогосподарських культур.

Для забезпечення комплексної механізації й автоматизації виробництва, і для того, щоб розвиток матеріально-технічної бази аграрних підприємств відповідав вимогам індустріалізації, необхідна певна система машин.

Система машин – це сукупність різноманітних машин і механізмів, які узгоджені з технологічним процесом, техніко-економічними параметрами (за рядністю, продуктивністю), за допомогою яких забезпечується механізація всіх виробничих процесів технологічного циклу.

Систему машин поділяють на:

  • загальнодержавна система машин, яка охоплює всі зональні умови країни;
  • галузева система машин (для рільництва, садівництва, овочівництва, тваринництва, меліоративних робіт);
  • система машин для виробництва окремих культур (цукрового буряку, картоплі, кукурудзи, соняшнику тощо).


Технологічний регламент – це правила виконання механізованих операцій та процесів, визначення потреби в ресурсах і технічних засобах з метою досягнення запрограмованих кінцевих результатів і дотримання вимог.

Основне завдання технічного забезпечення працездатності машин полягає в тому, щоб з найменшими затратами забезпечити нормальне функціонування МТП. Для вирішення цього завдання на належному рівні слід, по-перше, визначити закономірні зміни технічного стану машин, а по-друге, вміти обґрунтувати експлуатаційні режими роботи машин, за яких зміна технічного стану сповільнюється.

Тому під час підготовки кваліфікованих фахівців з машиновикористання важливе місце займає формування системи знань з розкриття сукупності тих закономірностей в їх взаємозв’язку і взаємозумовленості, які пояснюють основні явища і процеси, що відбуваються в машині.

о показники за продуктивністю, шириною захвату тощо.

За призначенням машини поділяють на ґрунтообробні, посівні та садильні, а також такі, які застосовують для: підготовки та внесення добрив, захисту рослин, заготівлі кормів, збирання зернових культур, збирання кукурудзи на зерно, післязбиральної

обробки зерна, збирання коренебульбоплодів, збирання прядильних культур, збирання овочевих та плодоовочевих культур, лісівництва та меліоративних землеробних робіт, зрошення.

За принципом дії машини бувають безперервної або циклічної дії.

За способом з’єднання з джерелом енергії розрізняють: причіпні, начіпні, напівначіпні, монтовані і самохідні машини.

За способом використання енергії робочим органом: з пасивними, активними і комбінованими (активно-пасивними).

Проте з розвитком науки і техніки, освоєнням використання нових видів енергії ця класифікація може змінюватися. Для кожної групи машин розроблені агротехнічні вимоги щодо якості виконуваних технологічних операцій. І від того, наскільки добре підготовлена

машина до роботи, ретельно відрегульована на оптимальний режим роботи і грамотно  експлуатується, значною мірою залежать кількість і якість одержуваної продукції.


Комментариев нет:

Отправить комментарий