Анатомія урок №12

 

Доброго дня учні 14 групи

ДНЗ "Знам'янський професійний ліцей".                           

Ми  продовжуємо навчання    дистанційно 

04.11.2022 

Домашнє завдання - Опрацювати матеріал, скласти опорний конспект

Тема програми : Нервова система і органи відчуття

Тема уроку:12Роль нервової системи в організмі тварини, її будова. Центральна і периферична нервова система. Будова головного і спинного мозку.

Переглянути навчальний фільм за посиланням

https://www.youtube.com/watch?v=fxdc_E7Y-tY

Будь-яка тварина здатна сприймати сигнали ззовні і відповідати (реагувати) на них. Ця властивість організмів називається подразливістю. Завдяки подразливості тварини знаходять корм, особин свого виду та уникають несприятливих умов довкілля. У зв’язку з цим тваринам необхідна швидка передача інформації, оскільки вони дуже рухливі і їм потрібно одразу реагувати на оточуючі їх зміни. Окрім того, організм координує роботу різних органів. Для цього в процесі еволюції у тварин з’явилась особлива система органів — нервова система.

Нервова система — це сукупність окремих нейронів та інших структур нервової тканини тварин і людини.

Значення нервової системи:

• об’єднує роботу всіх органів і систем організму в його постійній взаємодії із зовнішнім середовищем;

• сприймає зовнішні та внутрішні подразники (стимули), аналізує та переробляє інформацію, що надходить;

• регулює і координує всі функції організму.

Основою роботи нервової системи є рефлекс.

Рефлекс — це реакція організму, що здійснюється за участі нервової системи у відповідь на вплив зовнішніх або внутрішніх подразників. Рефлекси бувають безумовні (природжені) і умовні (набуті). Безумовні рефлекси передаються у спадок, тому проявляються з перших днів життя організму. Умовні рефлекси набуваються тваринами упродовж життя.

Нервова система
На відміну від інших хребетних у ссавців особливого розвитку досягає передній мозок (великі півкулі). Його кора, утворена декількома шарами тіл нервових клітин, покриває весь передній мозок. У більшості видів ссавців вона утворює мозкові складки і звивини з глибокими борознами.
 
мозок.jpg
 
Високорозвинений головний мозок забезпечує високий рівень нервової діяльності, складну пристосувальну поведінку ссавців.
 
Наприклад, тварина відповідає реакцією насторожування та прислуховування на будь-які нові подразники (повертає голову, очі і вуха в сторону нового об'єкта або подразника) — це орієнтувальний рефлекс. Центр орієнтувальних рефлексів знаходиться у середньому мозку.
 
Поведінка ссавців визначається не тільки складними інстинктами, але і вищою нервовою діяльністю (ВНД), пов'язаною зі швидким утворенням умовних рефлексів. Умовні рефлекси формуються у корі великих півкуль головного мозку.
Органи чуття
У ссавців добре розвинені всі органи чуття. Органи зору, слуху, нюху, смаку і дотику допомагають тваринам знаходити їжу, орієнтуватися у просторі, розпізнавати на відстані особин свого виду або ворога.
 
Більшість наземних ссавців володіє тонким нюхом (у багатьох з них нюх має важливе значення під час пошуку їжі).
 

 
Органи слуху добре розвинені.
 
У Ссавців з'являється зовнішній слуховий прохід і вушна раковина (зовнішнє вухо). Ссавці вловлюють звуки вушними раковинами (багато тварин мають рухливі вушні раковини і повертають їх у тому напрямку, звідки надходить звук).
 
За барабанною перетинкою, у середньому вусі розташовані три слухові кісточки — молоточокковаделко і стремінце.
 
слуховий апарат.jpg
 
Органи зору (очі) мають дві шкірясті повіки з віями (прозора миготлива перетинка, яка присутня у плазунів і птахів, є недорозвиненою).
 
Гострота зору і ступінь розвитку очей у ссавців пов'язані з умовами існування. Особливо великі очі мають ті, хто веде нічний спосіб життя, а також мешканці відкритих ландшафтів (коні, зебри, антилопи).
 
Розрізняти багато кольорів здатні лише мавпи.
 
будова_ока.png
 
Органи дотику представлені вібрисами — дотикальним волоссям.


 

Комментариев нет:

Отправить комментарий