Агротехнологія Урок №34 15.03.2024

 Добрий день учні групи №34                                                Матеріал для тих хто хворий і знаходиться на дистанційному навчанні

15.03.2024

Тема програми :   Зрошення сільськогосподарських культур.      

 Тема уроку: №34Вплив технологічного налагодження машин на якість роботи агрегатів. Вимоги безпеки праці

Посадова інструкція машиніста дощувальних машин .

Справжня посадова інструкція  розроблено та затверджено відповідно до положень , Типових норм безкоштовної видачі сертифікованого спеціального одягу, спеціального взуття та інших засобів індивідуального захисту працівникам сільського та водного господарств, зайнятим на роботах зі шкідливими та (або) небезпечними умовами праці, а також на роботах, що виконуються в особливих температурних умовах або пов'язаних із забрудненням, затв. наказом Міністерства охорони здоров'я та соціального розвитку від 12 серпня 2008 р. N 416н, та інших нормативно-правових актів, що регулюють трудові правовідносини.

 1. Загальні положення

1.1. Машиніст дощувальних машин належить до категорії робітників і безпосередньо підпорядковується [найменування посади безпосереднього керівника].

1.2. На посаду машиніста дощувальних машин приймається особа, яка має спеціальні навички, без пред'явлення вимог до стажу роботи.

1.3. Машиніст дощувальних машин призначається посаду і звільняється з неї наказом [найменування посади керівника].

1.4. Машиніст дощувальних машин повинен знати:

Техніку механізованого та поверхневого поливу;

Основи передової агротехніки та технології обробітку сільськогосподарських культур на зрошуваних землях;

Влаштування та правила експлуатації тракторів, дощувальних та поливальних машин;

Основи матеріалознавства та слюсарної справи;

Способи усунення несправностей у роботі механізмів, що обслуговуються;

Конструкцію насосів, поливальної техніки;

Основи гідравліки;

Основи законодавства про працю та охорону праці.

Правила та норми охорони праці та техніки безпеки;

правила внутрішнього трудового розпорядку.                                                2. Посадові обов'язки

Машиніст дощувальних машин:

2.1. Здійснює полив сільськогосподарських культур дощуванням.

2.2. Здійснює технічний догляд за колісними та гусеничними тракторами, а також за дощувальними, поливальними та іншими меліоративними машинами.

2.3. Визначає вологість ґрунту та норми витрати води на полив.

2.4. Монтує та демонтує дощувальні та поливальні машини.

2.5. Виконує слюсарні роботи.

2.6. Оглядає та забезпечує безпеку маршруту руху дощувальних машин.

2.7. Дотримується порядку здачі та приймання зміни.

2.8. [Інші посадові обов'язки].

3. Права

Машиніст дощувальних машин має право:

3.1. На всі передбачені законодавством  України

3.2. На безкоштовну видачу спеціального одягу, спеціального взуття та інших засобів індивідуального захисту.

3.3. Вимагати створення умов для виконання професійних обов'язків, у тому числі надання необхідного обладнання, інвентарю, робочого місця, що відповідає санітарно-гігієнічним правилам і нормам, тощо.

3.4. Вимагати від керівництва організації сприяння у виконанні своїх професійних обов'язків та здійснення прав.

3.5. Отримувати інформацію та документи, необхідні для виконання своїх посадових обов'язків.

3.6. Знайомитись з проектами рішень керівництва організації щодо його діяльності.

3.7. Підвищувати свою професійну кваліфікацію.

4. Відповідальність

Машиніст дощувальних машин відповідає:

4.1. За невиконання, неналежне виконання обов'язків, передбачених цією інструкцією, - у межах, визначених трудовим законодавством України.

4.2. За вчинені у процесі здійснення своєї діяльності правопорушення - у межах, визначених чинним адміністративним, кримінальним та цивільним законодавством України.

4.3. За заподіяння матеріальних збитківроботодавцю - у межах, визначених чинним трудовим та цивільним законодавством 

Посадова інструкція розроблена відповідно до [найменування, номер та дата документа]. з охорони праці для тракториста-машиніста сільськогосподарського виробництва


2.13. Можливі небезпеки та вимоги безпеки

під час зрошення сільськогосподарських культур

з/п

Можливі

небезпеки

Вимоги безпеки

перед початком роботи

Вимоги безпеки

під час виконання робіт

1

2

3

4

2.13.1

Рухомі частини машин та агрегатів

Огляньте дощувальну машину, переконайтесь в її справності, герметичності з’єднань трубопроводу при робочому тиску води, наявності, справності і надійності кріплення огороджень, захисних кожухів. Перевірте роботу дощувальних апаратів і спрацьовування зливних клапанів на водопровідному поясі. Перевірте наявність кожуха на карданній передачі, чіткість спрацьовування заскочок лебідки, правильність їх розміщення відносно храповиків, дієздатність лебідки, роботу перемикальних пристроїв, гальм трактора.

Відкривання гідранта зрошуваної системи  проводьте з додержанням заходів обережності для запобігання гідравлічному удару. Засувку гідранта, що  подає воду в дощувальну машину, відкривайте повільно, протягом 1–2 хв. Тиск в мережі збільшуйте поступово і рівномірно, без поштовхів і ударів, постійно контролюючи показання манометрів.

Не підтягуйте болти у фланцевих з’єднаннях і не робіть виправлень у мережі, що знаходиться під тиском

2.13.2

Травмування при ремонті, регулюванні, технічному обслуговуванні і очищенні машин, агрегатів, вузлів і робочих органів

Перед початком ремонтних робіт перевірте наявність та справність інструменту, підставок (опор), гальмових башмаків, переносних драбин для ремонту, регулювання і технічного обслуговування поливальної техніки

Перевірте наявність спеціальних чистиків і щіток для очищення насадок дощувальних апаратів, трубопроводів, деталей і вузлів від грязі.

Не приступайте до ремонту з несправним інструментом.

Не проводьте ремонт або регулювання вузлів дощувальної машини при наявності в ній тиску.

Не проводьте ремонт і технічний               догляд ферм машин, коли   вони знаходяться в піднятому транспортному положенні.

Під час роботи, ремонту, технічного догляду вживайте заходів до запобігання самовільному переміщенню машин або їх частин.

Роботи, пов’язані з регулюванням арматури, усуненням несправностей водопровідної мережі, проводьте тільки при припиненні подачі води.

Не використовуйте замість підставок ящики, каміння, цеглу, деталі машин тощо.

Після закінчення ремонтних робіт не залишайте на машині і в полі інструмент, демонтовані вузли.

Очищення засмічених насадок дощувальних апаратів проводьте за допомогою чистиків або ручних насосів після повної зупинки агрегату (виключення насоса). Під час промивання трубопроводів, очищенні від  грязі деталей і вузлів користуйтесь спеціальними щітками.

2.13.3

Перекидання машин і агрегатів

Перед транспортуванням машин до місця поливу вивчіть маршрут руху і переконайтесь в тому, що мости, греблі, лінії електропередач забезпечують безпеку проїзду.

Огляньте ділянку, що підлягає поливу.

Перед переміщенням двоконсольних і далекоструминних дощувальних машин сплануйте дорогу уздовж зрошувача, на особливо небезпечних місцях поставте віхи висотою не менше 2м.

Переконайтесь в тому, що агрегат під час поливу буде знаходитись на віддалі не менше 50м від крайньої консолі до лінії електропередач.

В кабіні дозволяється знаходитись тільки одному трактористу, щоб при виникненні небезпеки він міг без перешкод покинути її.

Одержіть у керівника робіт відомості про поле і зрошувальну систему: розміщення поливних каналів, зрошувачів, водоспусків і перекриття водоспусків, проведення інших робіт на ділянці.

Перед переїздом машин позиційної дії на нову позицію звільніть колеса від гальм і переведіть їх в транспортне положення.

Транспортна швидкість двоконсольних дощувальних машин не повинна перевищувати , а далекоструминних – 10км/год з обов’язковим закріпленням ферм в транспортному положенні.

Під час розворотів двоконсольних дощувальних агрегатів не встановлюйте підпірні стійки. З метою уникнення сповзання двоконсольних дощувальних машин під час роботи з відкритої зрошувальної мережі не наближайтесь до бровки зрошувального каналу ближче як на .

Не здійснюйте холості переїзди дощувальних машин уздовж зрошувача на транспортній швидкості з опущеним водозабирачем. Не допускайте поливу машиною в русі на транспортній швидкості.

2.13.4

Падіння

Опори (підніжки) повинні бути справними та сухими.

Перед підйомом в кабіну очистіть взуття від бруду.

Під час технічного обслуговування двоконсольних ферм дощувальних машин користуйтесь переносними драбинами, запобіжними поясами та індивідуальними сумками для перенесення інструменту.

На дощувальних установках і агрегатах, що навішені на трактор, перевірте герметичність кабіни, роботу всіх контрольно-вимірювальних приладів.

При догляді за фермами двоконсольних дощувальних машин на першому водопровідному поясі користуйтесь драбиною довжиною , а на другому поясі – .

Не ходіть по стрижнях ферми і не стійте під фермою, що знаходиться в робочому положенні.

Під час роботи не знаходьтеся на крилах дощувальних машин, підніжках трактора, під струменем і поблизу сопла далекоструминних дощувальних машин.

Під час роботи двоконсольних дощувальних машин тракторист повинен знаходитись в кабіні трактора, дверці слід щільно закрити.

2.13.5

Отруєння пестицидами, агрохімікатами або продуктами їх розпаду

Перевірте наявність, справність, надійність засобів індивідуального захисту.

Ремонт, регулювання дощувальних апаратів, зливних клапанів, усунення несправностей на машинах, що призначені для зрошення тваринницькими стоками, мінеральними добривами і пестицидами, проводьте після припинення подачі суміші в дощувальну машину і її промивання чистою водою протягом 15–20 хв.

Роботи на ділянках, що розміщуються рядом з полями, обробленими пестицидами, проводьте з навітряного боку.

При переміні напряму вітру, який заносить пари пестицидів чи продукти їх розпаду в робочу зону, надіньте відповідні засоби індивідуального захисту або припиніть роботу.

2.13.6

Електронебезпека

На електрифікованих дощувальних машинах перевірте кріплення мотор-редукторів і колісних редукторів на візках.

Перевірте захист електродвигунів, генераторів електрифікованих дощувальних машин від прямого попадання вологи, переконайтесь в справній роботі всього електрообладнання.

Перевірте синхронність пуску в роботу і зупинку електродвигунів, дію аварійної сигналізації, роботу захисно-вимикальних пристроїв.

Контроль за відсутністю напруги на клемах і струмоведучих частинах проводьте в засобах індивідуального захисту з використанням основних ізолюючих захисних засобів: діелектричних рукавичок, інструменту з ізольованими ручками, який має клеймо з датою випробування.

При розміщенні дощувальних машин біля ЛЕП мінімальна віддаль від крайніх краплин струменів дощувальних апаратів до проекцій крайніх проводів ЛЕП повинна бути: для ліній електропередач до 20 кВ включно – , до 35 кВ – 15м, до 100 кВ – , до 200кВ – 25м, до 400 кВ – , до 500кВ – , до 750 кВ – 40м.

При підключенні пересувної електростанції (що агрегатується з трактором) до машин позиційної дії з електричним приводом руху витримуйте послідовність виконання операцій:

– з’єднайте штепсельні роз’єми кабелів електростанції і приєднувальної коробки електроприводу машини;

– закріпіть трос кабелю у вилці хомута;

– запустіть двигун трактора;

– включіть вал відбору потужності;

– відрегулюйте частоту електричного струму (50 Гц) і напругу (220 В);

– подайте напругу на електродвигуни машини;

– включіть передачу на тракторі і починайте рух.

Під час руху агрегату не допускайте натягування приєднаних кабелів

При установці машини на позиції загальмуйте трактор, відключіть вал відбору потужності, від’єднайте кабелі електростанції від приєднувальної коробки і закріпіть їх в транспортне положення.

При переміщенні дощувальних машин під проводами ЛЕП, що знаходяться під напругою 1...20 кВ, переконайтеся, що віддаль від найвищої точки машини до них становить більше . Якщо віддаль менше , то проїзд проводьте тільки при відключеній ЛЕП.

Проїзд дощувальних машин під ЛЕП напругою до 35 кВ і більше проводьте під керівництвом відповідальної особи і при наявності наряду-допуску. Не переміщуйте дощувальні машини типу “Днепр”, “Кубань” під ЛЕП без відключення напруги.

2.13.7

Загоряння

Перевірте наявність первинних засобів пожежогасіння та їх розміщення в місцях, спеціально передбачених для цих цілей. Ознайомтесь з правилами користування ними, забезпечте до них вільний доступ.

Перевірте наявність захисту електропроводки від механічних пошкоджень (проводка повинна бути в трубі або металорукаві) і надійність її кріплення до конструктивних елементів машини (трактора).

Не працюйте в просоченому паливом і мастилами спецодязі.

Не використовуйте пожежний інвентар не за призначенням.

Перед заправкою агрегату загальмуйте його, заглушіть двигун і заправляйте паливом лише за допомогою насоса та шланга через лійку з мідною сіткою (тільки закритим способом). При виникненні необхідності проводити заправку пально-мастильними матеріалами в темну пору доби на полі освітлюйте місце заправки світлом фар іншого агрегату (автомобіля) або електричним ліхтарем. Не використовуйте для освітлення відкритий вогонь.

Після заправки паливний бак протріть насухо.

Постійно слідкуйте за справністю електропроводки і не допускайте забруднення її маслом і пилом.

Своєчасно очищайте вихлопну трубу і колектор від нагару.

Паливопроводи очищайте на охолодженому двигуні після перекриття подачі палива.

2.13.8

Опіки

Постійно слідкуйте за температурою двигуна і наявністю охолоджувальної рідини в системі охолодження.

Не допускайте попадання пально-мастильних матеріалів на одяг і взуття.

Відкривайте кришку радіатора для доливання води у рукавицях та після охолодження рідини в системі до 90–95°С. Знаходьтеся від радіатора на від стані витягнутої руки, з навітряного боку, щоб краплі гарячої води з парою не попали на обличчя.

Не спалюйте відходи в одежі і взутті, просочених пально-мастильними матеріалами.

2.14. Можливі небезпеки та вимоги безпеки

під час виконання землерийних і навантажувальних робіт

з/п

Можливі

небезпеки

Вимоги безпеки

перед початком роботи

Вимоги безпеки

під час виконання робіт

1

2

3

4

2.14.1

Травмування під час переїздів

Ознайомтесь з маршрутом, по якому будете переїжджати до місця проведення робіт. Впевніться у відсутності інструменту на гусеницях, підніміть відвал у транспортне положення, подайте сигнал, впевніться у відсутності людей поблизу бульдозера і тільки після цього починайте рух.

Дотримуйтесь вимог Правил дорожнього руху України під час переїзду. Переїзд багнистих місць, боліт і водних перешкод убрід та рух по льодових переправах виконуйте тільки в присутності механіка або відповідального за переправу. При переїзді через греблю, міст та інші споруди включіть першу передачу. Впевніться в надійності фіксації робочого органу у транспортному положенні. Переїжджайте рельсову колію тільки по суцільному настилу на першій передачі, попередньо упевнившись у відсутності поїзда. Зупинятися, перемикати передачу і виключати зчеплення на переїзді забороняється.

Комментариев нет:

Отправить комментарий