Анатомія уроку: №14 18. 11.2022

          Доброго дня учні 14 групи

ДНЗ "Знам'янський професійний ліцей".                           

Ми  продовжуємо навчання    дистанційно 

 18.11.2021 

Домашнє завдання - Опрацювати матеріал, скласти опорний конспект

Тема програми :Система органів  внутрішньої секреції

Тема уроку: №14 Поняття про залози внутрішньої секреції. Гіпофіз

Ендокринні залози (залози внутрішньої секреції) – залози, що не мають вивідних проток. Вони синтезують специфічні речовини – гормони, які виділяються безпосередньо в кров, лімфу або тканинну рідину.

Гормони – органічні речовини різної хімічної природи (пептидні, білкові, похідні амінокислот, стероїдні) володіють такими властивостями:

  • специфічність;
  • біологічна активність (гормони мають високу біологічну активність. Вони надають свою дію в надзвичайно низьких концентраціях, що становлять в масовому вираженні нанограми (нг) – мікрограми (мкг) на 100 мл);
  • дистанційність дії (вплив на органи і тканини, розташовані далеко від місця утворення гормонів).

Вважається, що речовина може називатися справжнім гормоном, якщо вона володіє всією сукупністю цих властивостей.

Поступаючи в кров гормони розносяться по всьому організму і виконують гуморальну регуляцію функцій різних систем органів і тканин. Їх дія заснована на стимуляції або пригнічення каталітичної функції деяких ферментів, а також вплив на їх біосинтез активуючи або пригнічуючи відповідні гени.

В даний час в сучасних лабораторіях визначається рівень майже всіх відомих гормонів. Аналіз крові на гормони, також, проводиться в лабораторії “МТМ”.

В цілому ендокринна система відіграє основну роль в довгостроково протікаючих процесах організму:

  • обміні речовин;
  • зростанні;
  • розумовому, фізичному і статевому розвитку;
  • пристосуванні до мінливих умов середовища;
  • забезпеченні сталості найважливіших фізіологічних показників (гомеостазу);
  • реакціях організму на стрес;
  • функціонуванні інших систем органів.

Порушення діяльності залоз внутрішньої секреції викликають захворювання звані ендокринними. Підвищення діяльності тієї чи іншої залози (гіперфункція) або її зниження (гіпофункція) можуть викликати важкі наслідки в стані організму тварини.

 

ДО ЗАЛОЗ ВНУТРІШНЬОЇ СЕКРЕЦІЇ ВІДНОСЯТЬСЯ:

  1. гіпофіз (нижній придаток мозку);
  2. епіфіз (верхній придаток мозку, шишковидне тіло);
  3. щитовидна залоза;
  4. паращитовидні залози;
  5. тимус (вилочкова залоза);
  6. наднирники;
  7. підшлункова залоза (острівці Лангерганса);
  8. внутрисекреторная частина статевих залоз (яєчко у чоловіків, яєчники у жінок).
  9. гіпоталамус;

Кожна залоза складається із залозистої епітеліальної тканини, багатої кровоносними судинами. Залоза забезпечена нервовими волокнами (з вегетативної нервової системи). Всі залози внутрішньої секреції пов’язані між собою і представляють єдину систему (ендокринна система), в якій найважливіша роль належить гіпофізу, а він, у свою чергу, пов’язаний з центральною нервовою системою

Гіпофіз — важлива залоза внутрішньої секреції, що знаходиться в основі головного мозку і з’єднується з ним ніжкою. Передня та середня частини цієї залози походять від дорсального вип’ячування стінки ротової порожнини, а задня — від частини нюхової ділянки середнього мозку. Саме тому вона дістала назву нейрогіпофіза. Передня частина ще називається аденогіпофізом. Всі три частини гіпофіза мають різну гістологічну будову і функціонують як окремі ендокринні залози. У коней та великої рогатої худоби гіпо-фіз має розмір квасолини,а у свиней та дрібних жуйних горошини. Гормони гіпофіза. Гормони ,що синтезуються в аденогіпофізі,ділять на дві групи.Одні з них діють безпосередньо на тканини та органи,інші-через переферичні залози внутрішньої секреції.Вони   називаються тропними гормонами ,абоніби живлять тканиниабо інші ендокриннізалози і в такий спосіб стимулюють їх діяльність

Гіпофіз (лат. hypophysis — відросток): нижній мозковий придаток — залоза внутрішньої секреції у хребетних тварин і людини. Ураження Г. призводять до різних захворювань.


Комментариев нет:

Отправить комментарий