Агротехнології урок №6 24.10.2023

 Тема програми: Вступ. Основи агрономії

Тема уроку №6: Система обробітку грунту .

  Система обробітку ґрунту передбачає науково обґрунтовані заходи і в кожному господарстві розробляється з урахуванням ґрунтово-кліматичних умов, поширення бур'янів, шкідників і хвороб, біологічних особливостей вирощуваних культур та розміщення їх у сівозміні. У землеробстві розрізняють дві системи обробітку ґрунту — під озимі і ярі культури.

Система обробітку ґрунту під озимі культуриОсновним завданням обробітку ґрунту під озимі є своєчасне створення дрібногрудочкуватого шару ґрунту з метою провокування проростання і наступного знищення бур'янів до сівби, нагромадження в ґрунті достатньої кількості поживних речовин і вологи для появи дружних сходів та активного росту і розвитку рослин в осінній період. Набір і послідовність окремих заходів у системі обробітку ґрунту під озимі в різних зонах визначаються здебільшого строками збирання попередньої культури.

Після озимих на зелений корм, які збирають наприкінці квітня - на початку травня обробіток ґрунту починають із лущення стерні дисковими лущильниками в 1-2 сліди відразу після збирання зеленої маси. Слідом за лущильниками проводять оранку на глибину 20-22 см в агрегаті з кільчасто-шпоровими котками або важкими боронами, якщо рілля перезволожена і котки залипають. У міру появи бур'янів поле обробляють на глибину 8-10 см культиваторами з боронами. Чисті від бур'янів поля після дощу боронують для знищення кірки. Передпосівний обробіток проводять на глибину загортання насіння — 6-8 см культиваторами з боронами. Після сівби проводять коткування кільчасто-шпоровими котками.

Після першого (червень), а в районах достатнього зволоження після другого (серпень) скошування багаторічних трав поле обробляють дисковими лущильниками в 1-2 сліди з метою підрізування кореневої шийки трав і подрібнення верхнього шару ґрунту. У разі потреби переущільнений ґрунт дискують важкими боронами. Потім проводять оранку в агрегаті з котками на глибину 20-22 см при низькій і 25-27 см при високій урожайності сіна багаторічних трав. Щоб запобігти видуванню ґрунту, в районах поширення вітрової ерозії замість оранки проводять плоскорізний обробіток па таку саму глибину.

Брилисту ріллю дискують, а потім культивують і коткують.

Після однорічних бобово-злакових сумішок і кукурудзина зелений корм, які збирають протягом липня, обробіток ґрунту під озимі відрізняється від обробітку після озимих на зелений корм лише строками проведення та меншою кількістю культивацій. У районах нестійкого і недостатнього зволоження оранку в системі обробітку ґрунту після цих попередників доцільно замінити лемішним лущенням або обробітком важкими дисковими боронами на глибину 12-14 см із наступним коткуванням.

Після гороху на зерно і кукурудзи на силосрекомендується обробіток дисковими лущильниками на 5-6 см. Заосочені поля обробляють на 10-14 смкомбінованим агрегатом, що складається з плоскоріза, голчастих борін і кільчасто-шпорових котків. Наступний обробіток проводиться в міру потреби культиваторами з боронами.)

Після стерньових попередників (озима пшениця, жито, ячмінь, овес, гречка, просо) обробіток ґрунту під озимі проводять у послідовності: лущення стерні дисковими лущильниками, оранка або лемішне лущення на 16-18 см в агрегаті з котками і культивація з боронуванням.

Після картоплі в районах достатнього зволоження ґрунт глибоко (на 12-14 см) культивують (для додаткового збирання врожаю) і коткують важкими котками. Наступний обробіток проводиться в міру потреби культиваторами з боронами.

Вирощуючи озимі культури на сидеральних(Полісся) і чистих (Степ) парах обробіток поля після збирання попередників починають із лущення стерні.

Під сидеральні пари оранку проводять восени, навесні ріллю вирівнюють важкими боронами та культиваторами. Зелену масу люпину (або іншої культури) коткують і заорюють плугами. Глибина оранки залежить від врожайності. Після цього проводять коткування важкими котками в агрегаті з боронами з наступними в міру потреби культиваціями.

Осінній та ранньовесняний обробіток поля під чорні пари відрізняється від обробітку під сидеральні тим, що замість оранки можна застосовувати плоскорізний обробіток, а ріллю рано навесні вирівнювати голчастими боронами.

У міру з'явлення бур'янів у весняно-літній період парове поле обробляється 5-6 разів паровими і протиерозійними культиваторами. Першу культивацію проводять на глибину 10-12 см (на засмічених осотом і гірчаком - до 14-16 см) із поступовим зменшенням глибини до 6-8 см (глибина передпосівної культивації).

Обробіток поля під ранні пари починається навесні з оранки або глибокого безполицевого розпушування (кінець квітня - початок травня) у рік сівби озимих. Наступний обробіток раннього пару такий самий, як і під час догляду за чорними парами.

Система обробітку ґрунту під ярі культури залежно від строків виконання окремих заходів включає систему зяблевого, передпосівного і після посівного обробітку ґрунту.                                                                                                               У системі зяблевого обробіткуґрунту роботи, що виконуються в літньо-осінній період, та їх послідовність визначаються строками збирання попередніх культур та умовами їх вирощування. Так, зяблевий обробіток ґрунту після пізніх просапних культур, які збирають у вересні-жовтні, може передбачати лише оранку в агрегаті з котками і наступне (у разі необхідності) вирівнювання ріллі культиваторами.

Якщо після просапних культур залишається багато стерньових решток, для їх подрібнення перед оранкою проводять лущення дисковими знаряддями.

Після зернових колосових ранніх строків збирання (липень - початок серпня) зяблевий обробіток починається з обов'язкового лущення стерні дисковими лущильниками вслід за збиранням врожаю. За таких умов ґрунт добре кришиться і насіння бур'янів, що осипалося на поверхню поля ще до настання жнив проростає і знищується наступним обробітком.

У виробництві використовують три способи зяблевого обробітку ґрунту: звичайний, комбінований і напівпаровий.

Звичайний зяблевий обробіток складається з лущення стерні і зяблевої оранки звичайними або ярусними плугами. При цьому, оранка в серпні має переваги перед оранкою у вересні або ще пізнішою. На заосочеиих і запирієних полях оранку починають через 2-3 тижні після лущення стерні, коли на поверхні з'являються нові розетки осоту і шильця пирію. Після оранки восени зарівнюють розгінні борозни та звальні гребені. У районах поширення вітрової ерозії полиневу оранку в системі зяблевого обробітку ґрунту доцільно замінювати глибоким плоскорізним розпушуванням.

Для кращого використання літньо - осіннього періоду (боротьби з бур'янами та нагромадження вологи в орному шарі) замість звичайного зяблевого обробітку ґрунту проводять поліпшений, який, у свою чергу, залежно від послідовності виконання окремих заходів поділяється на комбінований і напівпаровий.

Комбінований зяблевий обробіток включає дискування ґрунту на глибину 5-6 см, після якого через 10-12 днів проводять лемішне лущення на 12-16 см в агрегаті з кільчасто-шпоровими котками. Замість лемішного лущення можна застосувати плоскорізний обробіток на таку саму глибину. Заміна лемішного лущення обробітком поля важкими дисковими боронами з наступним коткуванням менш ефективна. Оранку плугами з передплужниками під бульбо- і коренеплідні проводять на 30-32 см, під решту культур - на меншу глибину наприкінці вересня — на початку жовтня. Наступним обробіток проводиться культиваторами в агрегаті з боронами після відростання бур'янів. Цей спосіб зяблевого обробітку найбільш ефективний у районах недостатнього зволоження на полях, де переважають багаторічні бур'яни.

Напівпаровий зяблевий обробіток передбачає дискове лущення ґрунту, ранню зяблеву оранку плугами з передплужниками з одночасним коткуванням після з'явлення сходів бур'янів, а потім у міру проростання бур’янів кілька культивацій і боронувань. Останню осінню культивацію проводять культиваторами без борін або культиваторами-плоскорізами на глибину 14-16 см. Цей захід запобігає засміченню ґрунту насінням бур'янів і вигортанню його з глибоких шарів ґрунту, що набагато зменшує забур'яненість посівів наступної культури. Такий варіант зяблевого обробітку рекомендується в районах достатнього зволоження при значній засміченості ґрунту насінням малорічних бур'янів. Змінюючи лише глибину оранки, напівпаровий обробіток ґрунту можна застосувати під усі ярі культури. На ґрунтах, що запливають, а також на схилах і в районах поширення вітрової ерозії його застосовувати недоцільно.

Основним завданням передпосівного обробітку ґрунту під ярі культури є підготовка його для проведення якісної сівби та висаджування сільськогосподарських культур і дружного проростання насіння.

Ранньовесняний обробіток ґрунту починається з закриття вологи та вирівнювання поверхні за допомогою важких або середніх борін, шлейфів і райборінок: у першому ряду розміщують шлейфи, у другому - важкі або середні борони, а в третьому - райборінки. Поверхню брилистої ріллі вирівнюють спеціальними вирівнювачами типу ВП-8. Боронування починають при настанні фізичної спілості ґрунту, коли посірілі гребені ріллі і ґрунт добре розпушується.

При відростанні багаторічних бур'янів вирівняне поле обробляють просапними культиваторами з боронами, а після випадання інтенсивних дощів чисті від бур'янів площі боронують важкими боронами в агрегаті з райборінками. Передпосівну культивацію проводять культиваторами з підрізувальними лапами безпосередньо перед сівбою на глибину загортання насіння. Під час сівби насіння ярих культур висівається на ущільнене ланами культиватора ложе і загортається верхнім розпушеним і чистим від бур'янів шаром ґрунту. Якщо після передпосівної культивації глибше заробки насіння, ґрунт залишається надмірно розпушеним, до сівби необхідно провести коткування.

Післяпосівний обробіток ґрунту включає заходи, які здійснюють після сівби до появи сходів і догляд за посівами.

Заходи обробітку ґрунту одночасно з сівбою або відразу після неї залежать від стану ґрунту. Якщо він достатньо зволожений, посівний агрегат комплектується із сівалок, обладнаних шлейфами або посівними борінками, які додатково вирівнюють поверхню поля. Коли фунт після передпосівного обробітку не доведений до дрібногрудочкового стану і після сівби верхній його шар пересушений, поле додатково коткують кільчасто-шпоровими котками.

У період від сівби до появи сходів основним завданням обробітку ґрунту є знищення бур'янів і ґрунтової кірки. Для цього посіви боронують середніми або легкими боронами упоперек напряму сівби. Досходове боронування проводять через 4-5 днів після сівби, коли проростки бур'янів знаходяться у фазі білої ниточки. Кірку знищують ротаційними мотиками.

На густих і забур’янених посівах після з'явлення сходів проводять боронування упоперек або по діагоналі рядків широкозахватними агрегатами з легких або сітчастих борін. Боронують у другій половині дня, коли рослини мають менший тургор і не пошкоджуються боронами. Наступний міжрядний обробіток посівів просапних культур проводиться культиваторами з підрізувальними лапами. На важких ґрунтах, що запливають, використовують фрези.

 

 Домашнє завдання 

Записати  конспект.

Комментариев нет:

Отправить комментарий