Основи ветеринарної медицини Урок №10. 22.03.2024

 

Добрий день, учні групи № 14   

ДНЗ "Знам'янський професійний ліцей". 

 Продовжуємо   очне  навчання .                                                   

з предмету: "Ветеринарна медицина"

22.03.2024

 Тема програми.  Внутрішні незаразні хвороби                                                            

Тема уроку №10    Отруєння  селітрою, кухонною сіллю, кукурудзою, картоплею, цукровими буряками, ознаки, перша допомога.

Отруєння селітрою.  Селітра  є азотним добривом і використовується у вигляді амонійної або калійної сполуки. Отруєння виникає, коли селітра потрапляє в організм з кормом або водою.            

 В отруєних тварин з'являються слинотеча, коліки, вони не приймають корм. Помітні сонливість, прискорене дихання, послаблення пульсу. Температура тіла понижена. Смерть настає швидко. Лікування мало ефективне.

Отруєння кухонною сіллю.Кухонна сіль - необхідна частина раціону тварин. У дозі 0,3-0,5 г на 1 кг маси тварини вона поліпшує апетит і засвоєння поживних речовин. Однак, якщо давати її у великих дозах або в нормальній кількості після тривалого сольового голодування, то в усіх тварин, особливо в свиней і птиці, може виникнути отруєння.

Смертельні дози кухонної солі: для коней - 1-1,5 кг, великої рогатої худоби - 1,5-3 кг, для овець і свиней - 125-300 г, для собак -30-60 г на голову, для курей - 4,5 г.

Сольове отруєння у свиней виникає в разі згодовування солоної риби, солоного риб'ячого борошна або комбікорму.

Ознаки. У тварин з'являється сильна спрага, блювання, пінисті витікання з рота, проноси, колові рухи, нервове збудження, тварини впираються головою в стінку. Пізніше виникають судороги, парез і параліч задніх кінцівок, сонливий стан.

Лікування. Тварині промивають шлунок, дають води досхочу. Всередину призначають проносні засоби увигляді слизуватих відварів і рослинної олії.

Профілактика. Комбікорми треба перевіряти на вміст солі у ветеринарних    лабораторіях, не допускати сольового голодування тварин.

Отруєння кукурудзою.    Кукурудза не містить ніяких отруйних речовин. Випадки отруєння спостерігаються у великої рогатої худоби після поїдання великої кількості кукурудзи в період її молочної стиглості. Захворювання виникає в разі безконтрольного випасання тварин на посівах кукурудзи. У період молочної стиглості у стеблах кукурудзи утворюються похідні синильної кислоти у вигляді ціаноглюкозидів, які й спричиняють отруєння тварин.

Ознаки. Хворі тварини відстають від стада, хитаються. Припиняється жуйка, з'являється залежування, тварини пригнічені, дихання утруднене. Спостерігається парез і параліч заду. Захворювання нагадує післяродовий парез.

Лікування. Для звільнення рубця від вмісту його промивають або викликають блювання, застосовуючи настій чемериці. Всередину дають рослинну олію.

ПрофілактикаНе можна допускати різкого переходу від звичайного пасовища до випасання на кукурудзі в період молочної стиглості.

 Отруєння картоплею.Спостерігається під час тривалого згодо­вування тваринам великої кількості старої, пророслої і частково зіпсованої картоплі, картопляних паростків, зеленого картоплиння і надмірної кількості картопляної браги. Отруйною речовиною є соланін.

ОзнакиСпочатку з'являється пронос, слинотеча, буває стоматит, іноді здуття, колькії і блювання в свиней. Пізніше помітні: слабкість заду, хитка хода, іноді параліч кінцівок.

ЛікуванняВсередину дають проносні засоби (олію тощо), а потім розчин таніну. Згодовування картоплі та її відходів припиняють до одужання.

Профілактика. Паростки пророслої картоплі перед варінням обламують і не згодовують. Воду після варіння картоплі, в якій багато соланіну, зливають. Картопляну брагу згодовують разом із сіном або соломою в помірних кількостях.

Отруєння цукровими буряками.Під час згодовування великій рогатій худобі 12-15 кг цукрових буряків виникає отруєння надмірною кількістю цукру, що різко змінює рубцеве травлення.

Ознаки. У корів порушується апетит і з'являється спрага, розвивається атонія рубця, виникає пронос, знижуються надої і жирність молока. Свині виявляють неспокій, у них з'являється слинотеча, блювання, синіє п'ятачок. Можуть виникати судороги.

ЛікуванняПередусім, припиняють згодовування цукрових буряків і дають всередину молоко і сирі яйця.

 

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ:                                                                                              НАПИСАТИ   КОНСПЕКТ.

Комментариев нет:

Отправить комментарий