Агротехнологія Урок №27 09.02. 2024

 

ДОБРОГО ДНЯ УЧНІ  ГРУПИ №34

09.02.2024

Тема програми : Технологія догляду за посівами.           

 Тема уроку: № 27   Значення своєчасного догляду за сільськогосподарськими культурами для одержання високих урожаїв

Домашнє завдання:

Опрацювати та записати конспект


Догляд за посівами включає комплекс агротехнічних, біологіч­них, екологічних, агрофізіологічних та інших заходів, спрямованих на оптимізацію водного і поживного режимів ґрунту, фотосинтезу, зведення до мінімуму забур'яненості посіву та пошкодження рослин хворобами і шкідниками.

Найдоступнішими, найменш енергоємними та екологічно безпеч­ними є агротехнічні (механічні) заходи догляду. Це насамперед су­цільні до сходові шарування, до - і після сходові боронування, міжрядні обробітки широкорядних посівів, підкошування травостоїв багато - і однорічних трав. Підкошування іноді застосовують і на посівах ко­ренеплодів (у липні — серпні). Для цього спеціальними пристроями скошують на високому зрізі бур'яни (лободу, щирицю, мишій). Не­значне пошкодження листя коренеплодів не має істотного значен­ня, оскільки воно добре відростає за рахунок формування чергової пари листків.

До і після сходове боронування застосовують у багатьох госпо­дарствах для знищення бур'янів на посі­вах кукурудзи, соняшнику, гороху, сої, буряків, картоплі. Своєчас­ний і якісний обробіток в один — два проходи в момент появи пророс­тків бур'янів у фазі «білої ниточки» дуже ефективний. Боронування після появи сходів бур'янів вже не дає бажаних результатів, бо знищується частина зміцнілих сходів, разом з тим створюються кращі умови для росту бур'янів, що залишилися. Своєчасним боро­нуванням знищуються насамперед сходи двосім'ядольних — щири­ці, лободи, гірчиці польової, а також односім'ядольних —  плоскухи  (курячого проса), мишію сизого, зеленого та ін.

Види й конструкції борін під час до сходового обробітку залежать від глибини загортання насіння. Чим вона менша, тим легшою має боти борінка і мінімальною глибина розпушування. У виробництві широко застосовують середні борони (БЗС) і легкі посівні борінки, так звані рай борінки (ЗОР-0,7), а також легкі сітчасті борони та бо­рони типу гвоздівок. Останні дуже ефективні для до - і після сходово -го боронування на посівах кукурудзи, соняшнику, сої, гороху. Нині розроблено конструкції борін з регульованою глибиною обробітку, якими іноді можна проводити навіть передпосівну культивацію, зокрема, при сівбі ранніх ярих і цукрових буряків.

Для суцільного перед - і післяпосівного обробітку застосовують також зубо -дискову борону, розроблену молдавськими вченими. У такій бороні на притуплені зуби прикріплюють невеличкі диски діаметром 10 — 12 см.

Боронування частіше проводять по діагоналі або впоперек на­прямку сівби. Важливо додержувати інтервалів між боронування­ми, які визначаються сходами бур'янів у фазі «білої ниточки» і мо­жуть становити 3 — 4, 4 — 5, 5 — 6 днів. Чим вологіша земля і вища температура, тим швидше з'являються сходи бур'янів і інтервали між обробітками скорочуються.

Іноді потрібно боронувати у два сліди, але доцільніше неодночас­но. Другий обробіток краще провести через 4 — 6 год або наступного дня. Тоді можна чіткіше визначити якість боронування і необхід­ність у повторному обробітку.

Тривалі спостереження у дослідах і на виробництві свідчать, що до - і після сходові боронування — ефективний захід боротьби з бур'янами і посилення росту рослин.

На посівах просапних і гороху та інших культур боронування не тільки знищує сходи бур'янів, а й запобігає випаровуванню вологи. Велике значення має воно на посівах багаторічних трав, зокрема люцерни й еспарцету. Посіви люцерни боронують важкими борона­ми (БЗТ), еспарцету — середніми. Іноді боронують і посіви конюши­ни. Боронування посівів люцерни починають з першого року їх ви­користання, застосовуючи також голчасті борони (БИГ-3).

Не завжди боронування зубовими боронами є доцільним на зріджених посівах озимих культур.

7. Вплив до - і після сходових боронувань посівів кукурудзи і гороху на забур'яненість полів (за даними О. І. Зінченка, Г. О. Коваленка)

 

 

 

Кількість

Маса

Висота рослин

Кількість обробітків

бур'янів,

бур'янів,

висіяної куль -

 

шт./м2

г/м2

тури, см

Кукурудза (фаза 8 — 9 листків)

 

Внесення гербіцидів

4

7,6

88,3

До сходове(1),

43

67

64,8

після сходове (1)

 

 

 

До сходове (2),

12

32,4

86,3

після сходове (2)

 

 

 

До сходове (1),

 

 

 

в період появи сходів (1),

9

14,3

92,4

після сходове (1)

 

 

 

Горох (фаза 3 — 4 листків)

 

Без обробітку

43

126

17,2

До сходове (1),

26

37,6

22,5

після сходове (1)

 

 

 

До сходове (1),

12

26,8

26,4

після сходове (2)

 

 

 

До сходове (2), після сходове (2)

8

12,4

28,6

 

Догляд за посівами. Особливістю інтенсивної технології вирощування озимої пшениці є посилення догляду за посівами. Висока якість робіт і найменші втрати врожаю бувають при формуванні постійної технологічної колії, по якій рухаються машини під час догляду. Найбільше відповідає машинам по догляду за посівами колія шириною захвату трисівалкового агрегату, де колію утворює середня сівалка, в якої постійно закриті висівні апарати над 8 та 17 сошниками. Посів коткують котками ЗККШ-6А.

У період росту рослин посіви підживляють азотними добривами та обробляють пестицидами проти бур'янів, шкідників і хвороб. У фазі сходів при загрозі пошкодження посівів личинками хлібної жужелиці та іншими шкідниками поле обробляють препаратом Дамаск, Золон. Взимку спостерігають за станом озимої пшениці шляхом відбору монолітів та методом прискореного відрощування сходів.

Весняний догляд починають з кореневого підживлення азотними та азотно-фосфорними добривами дисковими сівалками. У фазі кущіння при масовому з'явленні бур'янів застосовують Гродил ультра.

Проти личинок хлібної жужелиці і шведської мухи до гербіциду додають метафос. Для запобігання вилягання пшениці до цієї бакової суміші додають тур. У фазі колосіння-цвітіння посіви проти хвороб озимої пшениці обприскують Фальконом. Для одержання сильного зерна посіви позакоренево підживляють сечовиною.




Комментариев нет:

Отправить комментарий