Ветеринарна медицина Урок №9 21.03.2024

 Добрий день, учні групи № 14   

ДНЗ "Знам'янський професійний ліцей". На час карантину, за допомогою цього блогу, ми будемо з вами здійснювати дистанційне навчання. 

з предмету: "Ветеринарна медицина"

21.03.2024

Тема програми.  Внутрішні незаразні хвороби.

Тема уроку. №9   Хвороби органів     травлення        
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ:

НАПИСАТИ ПРИЧИНИ ВИНИКНЕННЯ  ХВОРОБОРГАНІВ ТРАВЛЕННЯ

Хвороби органів травлення   
Хвороби системи травлення у тварин трапляються набагато частіше, ніж інші внутрішні незаразні хвороби. Виникають вони при порушенні якості й режиму годівлі, при несприятливих умовах утримання й експлуатації тварин, при інфекційних та інвазійних хворобах, отруєнні, хворобах інших органів і систем.
Економічні збитки від хвороб системи травлення дуже великі і скла-даються з падежу тварин, втрати маси тіла, зниження продуктивності, вимушеного забою.
Загальні симптоми. До загальних симптомів хвороб системи травлення належать зниження або втрата апетиту, зниження вгодованості (схуднення), зміна перистальтики травного каналу, кольки й розлад дефекації.
Хвороби ротової порожнини, глотки й стравоходу. Серед різноманітних хвороб ротової порожнини, глотки і стравоходу найчастіше трапляються стоматит, виразка язика, фарингіт, закупорка стравоходу.Хвороби органів травлення також мають значне поширення при згодовуванні тваринам недоброякісних кормів, порушенні режиму годівлі.
                                                                     
 Дослідження органів травлення проводять у послідовності:
• приймання корму і води;
• огляд порожнини рота, глотки й стравоходу;
• дослідження живота, шлунка і кишок.
Звертають також увагу на рухи губ, щелеп, язика, енергійність поїдання корму, випивання пійла, інтенсивність рухів під час жуйки, частоту ремиґання, кількість з'їденого корму та випитої води.
До розладів відносять спотворення апетиту, коли тварина їсть те, чого здорова не споживає, наприклад, облизування стінок, поїдання землі, шерсті, а в птиці - вискубування пір'я тощо. Це спостерігається при недостатній мінеральній підгодівлі тварин. Розлади ковтання не тільки утруднюють поїдання корму, а й можуть викликати потрапляння його в дихальні шляхи і спричинити запалення легень. Повне припинення ковтання виникає при паралічі глотки (сказі, хворобі Ауєскі, ботулізмі).
Розлади жуйки супроводжуються сповільненим, неенергійним і коротким ремиґанням або відсутністю його внаслідок перегодову­вання, тимнанії, атонії і, взагалі, під час тяжких захворювань.
Глотку та стравохід досліджують оглядом і пальпацією для виявлення болю, припухлості й місцевої температури. Для встановлення прохідності стравоходу і для добування вмісту передшлунків чи шлунка застосовують зондування.
Оглядом черева визначають форму та об'єм його, що пов'язано із станом наповнення шлунка й кишечника, а пальпацією - ступінь напрухсеності стінок і болючість. Моторну функцію рубця визначають щільним прикладанням кулака в ділянці лівої голодної ямки. За силою і кількістю скорочень рубця стежать протягом 5 хв, по випинах голодної ямки. У здорової корови за 5 хв повинно бути 8-14 скорочень. Методи дослідження сітки спрямовані на виявлення болю. Сітку досліджують переважно натисканням кулаком у ділянці мечоподібного відростка або ставлять тварину тазовими кінцівками вище, а грудними - нижче. Якщо сітка ушкоджена, то корова стогне.
Біль книжки виявляють короткими поштовхами кулака з правого боку в ділянці 7-11-го ребер на рівні горизонтальної лінії плечово-лопаткового суглоба. У цій же ділянці вислуховують шуми книжки.

Запалення слизової оболонки ротової порожнини - стоматитвиникає з багатьох причин.
Причинами стоматиту є неправильне стирання зубів, поїдання надто твердого корму, травми сторонніми тілами, які потрапили з кормом, годівля неякісними кормами, опіки під час згодовування гарячого корму або напування гарячим пійлом.
Стоматит може виникати внаслідок розладу травлення, під час захворювань глотки або гортані, отруєнь і таких інфекційних хвороб, як ящур, дифтерія в телят, злоякісна катаральна гарячка.
Ознаки стоматиту виявляються в почервонінні і припуханні слизової оболонки ротової порожнини, місцевому й загальному підвищенні температури тіла. Порушується акт приймання корму. Хворі тварини пережовують корм обережно, повільно. Спостерігається слинотеча, язик вкритий сірим нальотом. У калових масах можна виявити неперетравлені концентрати.
Допомога при стоматиті полягає у виявленні й усуненні причин хвороби.
Щоб запобігти подразненню слизової оболонки, тварині дають зелену масу, м'яке сіно, бовтанки з висівками або борошном. Воду дають свіжу й прохолодну, підкислену хлористоводневою кислотою або оцтом (одна столова ложка на відро води). Ротову порожнину зрошують розчином перманганату калію в розведенні 1:1000, фурациліну - 1:5000, 2 %-вим розчином борної кислоти, 1-3 %-вим розчином іхтіолу або питної соди, відваром дубової кори, 1 -3 %-вим розчином хлористоводневої кислоти.
Профілактика полягає в недопущенні й усуненні причин хвороби.

Закупорка стравоходу.    
Закупорка стравоходу виникає внаслідок закривання його просвіту кормовими масами або сторонніми тілами. Найчастіше буває у великої рогатої худоби й рідше в інших тварин.
Причини. Застрявання в стравоході твердих шматків корму, картоплі, коренеплодів або макухи, рідше — великих, недостатньо пережованих і ослинених грудок сіна або соломи. У собак у стравоході можуть застрявати кістки, хрящі, великі шматки м'яса. Закупорка нерідко виникає під час звуження, розширення й паралічу стравоходу. Ознаки. Тварина несподівано припиняє їсти і стає неспокійною. Під час повної закупорки стравоходу з'являється слинотеча, а в жуйних тварин - здуття рубця. Якщо закупорка виникла в шийній частині стравоходу, то стороннє тіло можна промацати.
Лікування. Надаючи допомогу, тварину, передусім, потрібно поставити на рівному місці. Якщо стороннє тіло застряло в глотці, треба спробувати видалити його рукою через рот, попередньо вставивши зівник, одночасно натискують обома руками на яремні жолоби позаду стороннього тіла. Перед цим рекомендується ввести в стравохід 5 %-вий розчин новокаїну в дозі 100-150 мл через зонд або
ін'єктують під шкіру спазмолітичні речовини (атропіну сульфат, платифілін). Якщо такий метод лікування виявляється неефективним, слід провести зондування. Зонд змащують вазеліном і обережно вводять через рогову порожнину в глотку і далі в стравохід без різких рухів, щоб не травмувати його стінку.
У великої рогатої худоби для видалення з шинної і грудної частин стравоходу стороннього тіла рослинного походження використовують зонд Хохлова. У свиней та собак застосовують блювотні речовини, які викликають антиперистальтичні рухи в шлунку і дванадцятипалій кишціГострі сторонні тіла видаляють оперативним шляхом (езофаготомія).
Профілактика. Із метою профілактики коренебульбоплоди перед згодовуванням треба подрібнювати. Не слід також голодних тварин випасати на площах, де вирощували картоплю й буряки.

Тимнанія рубця.
Гостре здуття рубця проявляється в надто швидкому і великому скупченні газів у рубці і частково в сітці у великої рогатої худоби.
Причини. Основною причиною хвороби є надмірне поїдання легкозброджуваного корму, який утворює за порівняно короткий час надто велику кількість газів (вуглекислоти, метану, сірководню, водню й азоту). До таких кормів належать конюшина, вика, люцерна, капустяний лист, картоплиння, коренеплоди. Хвороба може виникати під час поїдання підіпрілої трави, гнилого, пліснявого сіна, мерзлих коренеплодів, випасання тварин під час приморозків або коли трава покрита дощовою вологою і росою.
Ознаки тимнанії проявляються в тому, що в тварин сильно випинається ліва голодна ямка, яка піднімається до лінії маклака або спини. Загальний стан пригнічений. Ремиґання і поїдання корму припиняється. З'являються задишка і синюшність слизових оболонок.
Лікування. Якщо тимпанія не загрожує життю тварин, то для зменшення бродіння дають молочну кислоту 10-15, формалін 10-30 мл, іхтіол 10-15 г на 0,5 л води, 2-3 л свіжого молока. Рекомендують через кожні-10-15 хв робити масаж рубця. М'яке піднебіння подразнюють іхтіолом або дьогтем, періодично витягують тварині язик, гнуздають тварин солом'яним джгутом або мотузкою, які змащують зазначеними вище речовинами.
Якщо застосовані засоби не дають лікувального ефекту, проко­люють рубець за допомогою троакара. Прокол роблять посередині лівої голодної ямки. Під час проколу вістря троакара спрямовують до правого ліктя, після чого стилет виймають і поступово випускають газ.
У разі швидкого випускання газу тварина може знепритомніти або загинути від анемії головного мозку.
Профілактика тимпанії полягає в ліквідації її причин. Особливу увагу слід звергати на правильне випасання тварин. У дощову погоду, під час роси тварин не слід випасати, їх виганяють на пасовище тоді, коли травостій просохне. Не можна напувати тварин відразу після годівлі соковитою і особливо бобовою зеленою масою.
Скошену зелену масу не слід складати у великі купи, щоб вона не зігрівалась. Перед згодуванням масу просолюють.

Атонія передшлунків.
Ця хвороба частіше трапляється у великої рогатої худоби в період стійлового утримання. Хвороба виявляється в послабленні або відсутності скорочень стінок передшлунків, здебільшого стінок рубця.
Причини хвороби різноманітні: згодовування великої кількості грубих кормів, різкий перехід від одного корму на інший, згодовування вологих, кислих, недоброякісних кормів. До хвороби призводить відсутність прогулянок, травматичне запалення сітки, ендометрити, родильний парез, кормові отруєння.
Ознаки. Хвороба проявляється зменшенням - апетиту, послабленням жуйки, гальмуванням скорочення стінки рубця. Тварина скрегоче зубами, у неї відригуються смердючі гази, виникають поноси або запори. Згодом з'являються лизуха, залежування й судороги.
Лікування. Виключають грубі й малопоживні корми. Дають м'яке сіно, бовтанку з висівок, зелену траву, добрі коренеплоди.
Роблять масаж лівого боку черепа. Всередину великій рогатій худобі призначають: одну столову ложку розведеної хлористоводневої кислоти, через кожні три години кілька разів на день розведену навпіл з водою горілку (100 мл дорослій великій рогатій худобі на один прийом) або розведений водою спирт (50 мл). Рекомендується давати двічі на день по 1-2 столовій ложці штучної, карловарської солі. Дають всередину іхтіол у дозі 10-15, креолін 5 г на пляшку води три рази на день корові.
Профілактика. Заходи профілактики - правильна годівля у визначений розпорядком дня час. Корми мають бути тільки доброякісними. Не можна допускати різкого переходу від одного корму до іншого. Треба щоденно організовувати для тварин прогулянки, влітку обов'язково всіх тварин утримувати в таборах.
Хвороби із симнтомокомнлексом кольок.Під кольками розуміють напади болю, що концентрується в черевній порожнині, внаслідок хвороб переважно шлунка й кишок. Кольки слід розглядати
не як окреме, конкретне захворювання, а як різко виражений симптом, спільний для багатьох захворювань.
 Серед хвороб тварин найбільший збиток завдають незаразні. Їх частка складає більше 90% тварин, що захворіли і втрат у тваринництві від хвороб. З незаразних захворювань 35-40 % припадає на частку хвороб органів травлення, 25-35 % – органів дихання і 10-20 % – хірургічних (травматичних). Причинами появи незаразних хвороб є: неправильна годівля, поганий догляд, утримання у поганих приміщеннях і незадовільний зоогігієнічний режим. У передових господарствах, що забезпечують тварин правильною повноцінною годівлею, утриманням у належних приміщеннях, належним доглядом, що виконують технологічні ветеринарно-санітарні і зоотехнічні заходи, незаразні захворювання зустрічаються дуже рідко.   Хвороби органів дихання найчастіше зустрічаються у молодих тварин при утриманні їх у приміщеннях з поганим мікрокліматом і ослаблених неповноцінною годівлею (авітамінози). Тому в профілактиці цієї групи хвороб особливу увагу варто приділяти створенню в приміщеннях оптимального мікроклімату і повноцінної годівлі. Хвороби органів травлення також мають значне поширення при згодовуванні тваринам недоброякісних кормів, порушенні режиму годівлі .
    

Комментариев нет:

Отправить комментарий