Анатомія урок №17 27.11.2023

 Доброго дня учні 14 групи

ДНЗ "Знам'янський професійний ліцей".                           

Ми  продовжуємо навчання    дистанційно 

 27.11.2023

Домашнє завдання - Опрацювати матеріал, скласти опорний конспект.

Посилання на підручник анатомія

http://kizman-tehn.com.ua/wp-content/uploads/2017/09/Anatomiya-s.g.-tvarin.pdf

опрацювати сторінку 327-335

Тема програми :Система органів сечовиділення. Органи розмноження.

Тема уроку: №17. Органи розмноження самок  та самців тварин та птиці, їхнє призначення

МЕТА. Вивчити будову і функції статевого апарату самок і самців та птиці.

Органи розмноження (organa genitaliaзабезпечують відтворення тварина відповідноі збереження певного видуСтатевій системі властива також гормональна функціяяка впливає на ріст і розвиток організму.

Статеві апарати самців і самок мають багато спільного в будові: 1) статеві залози (парні): у самців — сімяникиу самок — яєчникиякі виробляють здатні до запліднення статеві клітини; 2) статеві протокищо проводять статеві клітинисімявиносна протока (сімяпровіду самців і маткова труба (яйцепровіду самок; 3) маткарозвинута у самок і призначена для виношування плода; 4) зовнішні статеві органиу самців — сімяниковий мішок і статевий члену самок — присінок піхвисоромітні губи з соромітною щілиною й кліторомякі забезпечують контакт статевих органів.

 Анатомія та фізіологія статевого апарату самки

У самок є зовнішні та внутрішні статеві органи. До зовнішніх відносяться: статеві губи, переддвер’я  матки і клітор; до внутрішніх – піхва, матка, яйцепроводи, яєчники.

Яєчники – парні жіночі статеві органи, в яких у статевозрілих тварин утворюються жіночі статеві клітини та виділяються гормони (естрогени (естрон, екстріл, естрадіол), прогестерон, андрогени). Гормони впливають  на центральну нервову і ендокринну системи, обмін речовин.

Гормон естрон або фолікулін виділяються внутрішньою стінкою фолікула, що розвивається. Гонадальні гормони утворюють за чітким ритмом і носять циклічний характер.

Прогестерон виділяється жовтим тілом сприяє вагітності, родам і лактації.

Яйцепроводи або фаллопієві труби тоненькі покручені трубочки завдовжки 25-30см, діаметром 1-1,5мм. Яйцепроводи мають два кінці: яєчниковий, розширений у вигляді лійки і матковий, відкривається в порожнину рогу матки. У верхній третій яєчника відбувається запліднення. Слизова оболонка яйцепроводів вистелена клітинами  миготливого епітелію, який сприяє просуванню жіночих статевих клітин на зустріч сперматозоїдам, а зиготи до рогів матки. Фізіологічна функція яйцепроводів – проведення сперматозоїдів до місця запліднення і транспортування зиготи до рогів матки.

Матка непарний орган в ній розрізняють роги, тіло та шийку матки. Тіло матки служить плодовмістилищем, розвивається плід і забезпечується розвиток плоду у ссавців. У різних видів тварин матка за розмірами та формою не однакова.



Рис. 2. Органи розмноження домашніх тварин.  А - кобили, Б - корови, В - вівці, Г – свині. 1 – клітор, 2 - статеві губи, 3 - отвори вентральних і дорсальних переддвірних залоз, 4 - переддвіря піхви, 5 - отвір сечівника, 6 - дівоча пліва, 7 – піхва, 8 - сечовий міхур, 9 - піхвовий отвір шийки матки, 10 - шийка матки, 11 - тіло матки, 12 - спеціальна зв¢язка матки, 13 – яєчник, 14 – яйцепровід, 15 - роги матки, 16 – брижа матки.

 

 

Роги матки загострені і зігнуті подібно до баранячих рогів. В різних видів сільськогосподарських тварин мають різну довжину. Так, в свині роги матки петлясті в них відбувається розвиток ембріонів. При вагітності роги матки можуть досягати у довжину до  200-250см .

 До органів розмноження самок належать: яєчники, яйцепроводи, матка, піхва, сечостатевий переддень з їх прістеннимі залозами і зовнішні статеві органи   Яйцеклітина з яєчника потрапляє в яйцепровід, де відбувається її запліднення. З яйцевода запліднена яйцеклітина - зигота пересувається в роги матки. Тут вона затримується і розвивається до повного формування плоду. Бувають окремі випадки, коли запліднена яйцеклітина зупиняється в яйцепровід, продовжуючи в ньому свій розвиток. Це називається позаматкової вагітністю. Розвинувся плід виходить назовні через піхву і сечостатевий переддень. На кордоні піхви з сечостатевим передоднем розташована дівоча пліва.

Яєчники, яйцепроводи

Яєчники - ovarfa (2) - парні органи, у різних тварин різної величини і форми. У корови (А) і собаки вони гладкі, невеликі, еліпсоїдної форми. У свині (В) яєчники більш довгі (до 5 см).


Птахи — роздільностатеві тварини з вираженим статевим диморфізмом (самки відрізняються від самців).
 

 
Розмножуються птахи, відкладаючи яйця.
У самців розвиваються парні сім'яники.
У самок — один лівий яєчник (у ньому розвиваються яйцеклітини) і яйцепровід.
 
Запліднення у птахів внутрішнє і відбувається у яйцеводах самки.
 
запліднення.png

 
Безпосередньо яйцем (яйцеклітиною) є жовток. Усі інші утворення продукуються яйцепроводом (запліднена яйцеклітина, просуваючись по яйцепроводу, покривається яєчними оболонками — білковою, волокнистою і шкаралупою).
 
яйце.jpg
 
У верхній частині жовтка міститься зародковий диск (з нього розвивається ембріон птаха).
 
Жовток містить увесь необхідний для розвитку зародка запас поживних речовин і води. Жовток підвішений на білкових нитках — халазах. Це охороняє зародок від поштовхів і орієнтує зародковий диск завжди наверх, що важливо для насиджування яєць.
 
Білок
 виконує захисну і поживну функції, забезпечуючи зародок водою. Зовні білок покритий двома тонкими пергаментоподібними білковими підшкаралупними оболонками, які на тупому кінці яйця дещо розходяться, утворюючи повітряну камеру.
 
Шкаралупа виконує функції захисту і газообміну. Газообмін можливий тільки завдяки пористості шкаралупи.
 
Після того як яйце буде відкладено, у ньому починається процес розвитку зародка.
розвиток зародка.jpg
 
Розвиток зародка вимагає підвищеної температури (приблизно 38 °С). Для цього птахи насиджують свої кладки яєць (висиджують пташенят). Яйця насиджує один з батьків або обоє по черзі. Насиджування яєць у різних видів займає різний час — від 11 до 85 діб.
 
квочки.jpg
 
Всі птахи піклуються про потомство: знаходять для нього корм, зігрівають, захищають 
Статеві органи самців. Складаються із сім’яників, розміщених у мошонці, придатків сім’яників, двох сперміопроводів, додаткових статевих залоз, сечостатевого каналу, статевого члена, препуція  Вивчення статевих органів та їх препарування розпочинають з мошонки (калитки, scrotum) — шкірно-м’язового випинання черевної стінки, яка є місцем розміщення сім’яників. Вона захищає їх від зовнішніх шкідливих впливів і виконує терморегулюючу функцію, підтримуючи тут температуру, на 3 – 5 °С нижчу за температуру черевної порожнини. Зовнішнім шаром мошонки є тонка шкіра, вкрита ніжними волосинками, багата на потові та сальні залози. Внутрішній її шар утворений мускульно-еластичною оболонкою, яка в середній частині утворює перегородку мошонки (septum scroti), ділить порожнину мошонки на дві половини, в яких розміщені сім’яники. За мускульно-еластичною оболонкою розташована загальна піхвова оболонка (tunica vaginalis communis), яка утворює навколо сім’яника всередині кожної половини мошонки піхвову порожнину 6 (cavum vaginale), що з’єднується паховим каналом з черевною порожниною. На зовнішній поверхні загальної піхвової оболонки знаходиться м’яз — підіймач сім’яника (m. cremaster externus). Переходячи на сім’яник, загальна піхвова оболонка зростається з ним і стає його власне піхвовою оболонкою (tunica vaginalis propria), яка міцно зростається з білковою оболонкою сім’яника (tunica albuginea testis). Ця оболонка безпосередньо оточує сім’яник. У бугая, барана та козла мошонка розміщена вертикально між стегнами, у жеребця — також між стегнами, тільки горизонтально, у кнура — позаду стегон горизонтально, у пса — під сідничними кістками таза і частково між стегнами. Статеві органи самців: А-КОНЯ, Б -БИЧКА,В-БАРАНА,            Г-КНУРА

Комментариев нет:

Отправить комментарий