Анатомія урок №18 27.11.2023

 Доброго дня учні 14 групи

ДНЗ "Знам'янський професійний ліцей".                           

Ми  продовжуємо навчання    дистанційно 

УРОК №18 ОСТАНІЙ В ЦЬОМУ СЕМЕСТРІ.

 27.11.2023

Домашнє завдання - Опрацювати матеріал, скласти опорний конспект.

Посилання на підручник анатомія

http://kizman-tehn.com.ua/wp-content/uploads/2017/09/Anatomiya-s.g.-tvarin.pdf 


Тема програми :Шкіра та її похідні

Тема уроку: №18. Шкірний  покрив тварин 

Шкіра вкриває тіло тварини. Вона є найбільшим їх органом. Разом з похідними шкіра формує шкірний покрив. Завдяки пограничному положенню в організмі шкіра виконує численні функції. Основними із них є: захисна, чутлива, видільна, депо поживних речовин (ліпідів), імунна і депо крові. В онтогенезі шкіра розвивається із ектодерми і мезодерми (дерматомів сомітів). Вона складається з епідермісу, дерми, або власне шкіри, та підшкірної основи (рис. 58)

Шкіра – це зовнішній захисний покрив організму площею ,1,5-2 м2  складається із волокнистої сполучної тканини та виконує ряд важливих функцій.

Шкіра складається з трьох шарів: епідермісу, власне шкіри та підшкірної жирової клітковини.


Епідерміс – це зовнішній шар. Він складається із багатошарового плоского ороговілого епітелію та містить такі шари: базальний, шипуватий, зернистий, блискучий і роговий. Також в епідермісі містяться такі види клітин як:

Власне шкіра – це сполучнотканинна частина шкіри що в свою чергу складається з двох шарів: сосочкового та сітчастого. Саме в цьому шарі шкіри містяться її похідні, такі як потові та сальні залози, волосся, нігті, а також еластичні та колагенові волокна що надають шкірі пружності та еластичності

·        Потові залози – це типові прості трубчасті не розгалужені залози що виділяють піт який на 99% складається з води та 1% мінеральних речовин.

·        Сальні залози – це прості альвеолярні розгалужені залози, що синтезують сало яке має виражену бактерицидну дію.

 

·        Нігті – це рогові пластинки що лежать на епітелії дистальних фаланг всіх пальців і складаються із ороговілого лускатого епітелію що містить у своєму складі білок кератин.

Підшкірна жирова клітковина – складається із сполучної та жирової тканин і має хороше кровопостачання та іннервацію. Товщина цього шару залежить від ділянок тіла та маси тварини

Функції шкіри:

1) Захисна – захищає організм від проникнення різного роду мікроорганізмів, хімічних та механічних чинників довкілля.
2) Сенсорна – забезпечується наявністю у шкірі безлічі рецепторів ( больових, вібраційних, температурних, барорецепторів ) що надають їй чутливості.
3) Синтезуюча – у шкірі під дією УФ-променів утворюється вітамін D3 ( холекальциферол ) який в свою чергу забезпечує нормальний ріст і розвиток людини, засвоєння кальцію та фосфору в кістковій тканині.
4) Терморегуляційна – забезпечує як тепловіддачу ( за рахунок випаровування води, випромінювання, конвекції ) так і збереження тепла ( відбувається за рахунок звуження кровоносних судин і зменшення кровонаповнення шкіри ).
5) Депо – в судинах шкіри сумарно може міститись до 1 літра крові.
6) Імунна – власне через шкіру
 тварини  контактують із більшістю збудників та алергенів, які  імунна система захоплює та забезпечує імунологічні та/або алергічні реакції.
7) Видільна – у шкірі містяться потові та сальні залози які виводять з потом зайву рідину, солі, метаболіти, токсини, лікарські препарати, тощо.
8) Всмоктувальна – через пори шкіри можуть всмоктуватись різні хімічні речовини ( лікарські препарати, вода, спирти, тощо ).
9) Дихальна – в залежності від інтенсивності фізичного навантаження близько 1-2% повітря
тварина поглинає через шкіру.
10) Регенеративна – під час пошкодження шкіри її відновлення розпочинається із базального шару якщо він не був ураженим.
Отже шкіра є складним та багатофункціональним органом без якого
 тварина не зможе існувати як живий організм.

Бажаю успіхів у вивченні анатомії! :-)

 

Комментариев нет:

Отправить комментарий