Тваринництво урок№20 26.12..2023

 Добрий день, учні групи № 14

ДНЗ "Знам'янський професійний ліцей".    

За допомогою цього блогу, ми будемо з вами  здійснювати 

дистанційне навчання  з предмету: "Тваринництво"

 2612.2023

Домашнє завдання:                                                    

Записати конспект.

Тема програми: Технологія виробництва свинини.

Тема уроку: №20     Раціон для м’ясної, беконної  відгодівлі  свиней, жирних кондицій.

Відгодівля свиней є заключним процесом виробництва свинини.

Від раціональної його організації значною мірою залежать інтенсивність ведення і рентабельність свинарства. Основна мета відгодівлі  одержання від тварин максимального приросту живої маси в найкоротші строки з найменшими витратами кормів на одиницю  продукції. Для різних видів відгодівлі характерні свої особливості, пов’язані з такими чинниками, як вік тварин, стать, породні якості, будова  тіла, поживна цінність кормів, склад раціону, способи підготовки кормів й утримання свиней у різні періоди росту, мікроклімат у приміщеннях, маса свиней при зніманні з відгодівлі та ін. Інтенсивність росту свиней визначають величиною середньодобових  приростів і кількістю днів, необхідних для досягнення живої маси  100 кг. Існує три види відгодівлі: м’ясна, беконна та до жирних   кондицій.                                                                             Відгодівля до жирних  кондицій                                                       Основна її мета — за короткий строк отримати велику кількість  сала, внутрішнього жиру, а також м’яса. Для такої відгодівлі використовують вибракуваних старих і малопродуктивних свиноматок та кнурів, а також перевірюваних свиноматок і молодняк. Кнурів  перед відгодівлею каструють.  Тварин комплектують у кормові групи по 20 – 25 голів у станку зурахуванням живої маси, віку та статі. В разі збільшення кількості свиней у групах понад 100 голів середньодобові прирости та оплата корму знижуються на 17 і 33 % відповідно. Тривалість відгодівлі до жирних кондицій — 60 – 90 днів. За цей  період жива маса свиней збільшується на 50 – 60 %, товщина сала в дорослих становить не менше ніж 70, у тих, що ростуть, — понад 40 мм за середньодобових приростів 800 – 1000 г і витрати кормів на 1 кг приросту 6,5 – 8,5 к. од. Вихід сала досягає 60 %забійний вихід — 80 – 85 % проти 70 – 75 % в разі м’ясної та беконної відгодівель. Перевірюваних свиноматок відгодовують до 160 – 180, молодняк — більш як 150 кг. Оскільки в перший період відгодівлі (30 – 45 днів) свині характеризуються підвищеним апетитом, у раціонах переважають в основному дешеві об’ємисті корми. В кінці відгодівлі кількість останніх зменшують, а концентрованих — збільшують.

Свиням у разі відгодівлі до жирних кондицій на 100 кг живої  маси згодовують: кормових одиниць — 3,8; перетравного протеїну на 1 к. од. дорослим — 70, молодим — 80 г; кальцію — 0,8 %,  фосфору — 0,67, кухонної солі — 5,8 від сухої речовини; каротину — 3,7 мг на 1 кг сухої речовини. Якщо свиней утримують у за-критих приміщеннях, то нормують і вітамін В із розрахунку 0,19 тис. МО.      Серед основних кормів, які використовують, — кукурудза, зернові відходи, зелені корми, картопля, коренеплоди, жом, харчові відходи та ін. В останній місяць відгодівлі до раціону свиней вводятькартоплю, ячмінь, горох, просо, які сприяють підвищенню якості  м’яса та сала. Сою, гречку, рибу, рибне борошно, кукурудзу, макуху  як такі, що погіршують якість сала, в кінці відгодівлі з раціону виключають

 Беконна відгодівля. Це особливий вид відгодівлі молодняку, за якого одержують  м’ясо високої якості. 

Беконом називають молоду свинину, виготовлену у вигляді половинок розробленої туші без голови , хребта, лопатки, нижніх ділянок кінцівок і особливим способом просолену та прокопчену. Для беконної відгодівлі відбирають підсвинків живою масою 25 –30 кг у 3-місячному віці білої масті, на середніх за висотою кінцівках, без ушкоджень шкіри, з довгим рівним тулубом, легкими лопатками, відносно невеликою головою, широкими і добре розвиненими окостами.                       Таким вимогам найбільше відповідає молодняк породи  ландрас, великої білої, естонської беконної, полтавської  м’ясної,  української м’ясної та їх помісей.

Тварин на бекон відгодовують у два періоди. Перший триває від 2,5- до 5 – 5,5-місячного віку за середньодобових приростів 450 – 500 г, другий — від 5 – 5,5- до 7,5 – 8-місячного віку за середньодобових   приростів не нижче від 600 г і досягнення живої маси молодняку 95 – 105 кг. Високоякісний бекон приємний на смак, блідо-рожевого кольору, з добре вираженою мармуровістю, сала рівномірно розподілене по поверхні туші, білого кольору, щільне. На спині і поперековій  ділянці товщина сала має бути від 15 до 35 мм без шкіри, маса туші — не менше ніж 53 і не більш як 72 кг, на грудинці — мінімум два-три шари м’яса, довжина беконної півтуші — не менше ніж 75 см. Бекон високої якості отримують тільки за згодовування раціонів, збалансованих за всіма поживними речовинами, особливо за протеїном. На початку відгодівлі його кількість на 1 к. од. має становити    120 – 140, у кінці — 90 – 100 г. При цьому краще використовуватиспеціальні комбікорми. Відгодівлю можна здійснювати і на концентратно-картопляних та концентратно-коренеплідних раціонах, у складі яких концкорми становлять 60 – 70 %.                                                                      До кормів, що поліпшують якість бекону в другий період відгодівлі, відносять ячмінь, горох, жито (до 30 – 40 % за поживністю),просо, люпин, вику, збиране молоко, бідне на жир рибне борошно, зелені та соковиті корми; які погіршують — м’ясне борошно, макуху,  рибні відходи, мелясу, висівки, овес, сою та кукурудзу у випадках, коли вони становлять більше ніж 35 % за поживністю. Останні згодовують в обмеженій кількості або повністю виводять з раціону за місяць до завершення відгодівлі.                                                                                  М’ясна відгодівля

Для виробництва м’ясної свинини на відгодівлю ставлять нормально розвинених поросят різних порід (чистопородних, помісних або гідридних) у 3 – 4-місячному віці за досягнення 30 – 40 кг і закінчують через 4 – 4,5 міс. Відгодівлю організовують у два періоди: перший (підготовчий) триває від 3- до 5,5-місячного, другий (заключний) — від 5,5- до 8-місячного віку. За перший період відгодівлі підсвинки досягають живої маси 60 кг за середньодобових приростів 500 г та витрати кормів 4,2 – 4,5 к. од на 1 кг приросту, за другий 120 – 130 кг за середньодобових приростів 600 – 700 г і витрати кормів 5,0 – 5,5 к. од. на 1 кг приросту. У разі м’ясної відгодівлі використовують різноманітні корми, які є в господарстві. За відсутності спеціальних комбікормів згодовують кормосуміші та застосовують змішаний тип годівлі, вводячи до раціону свиней концентровані, соковиті і грубі корми та відходи технічних виробництв  Найпоширенішими типами годівлі є концентратний, концентратно-картопляний, концентратно-корене-плідний, концентратно-силосний та відгодівля з використанням харчових відходів.

Орієнтовні суміші концентрованих кормів для м’ясної відгодівлі

молодняку,

Картопля багата на вуглеводи, але містить мало протеїну, мінеральних речовин і вітамінів. Тому до раціону відгодівельних свиней необхідно вводити горох, макуху, збиране молоко, рибне, кісткове та трав’яне борошно з бобових культур, а в літній період зелену масу. У разі згодовування молодняку впродовж тривалого періоду цукрових буряків до їхнього раціону додають білково-мінерально вітамінні добавки, оскільки цукрові буряки характеризуються низьким умістом протеїну, кальцію, фосфору та вітамінів. Годують повноцінними раціонами. Для підсвинків живою масою   40 – 70 кг і середньодобовими приростами 650 г з розрахунку на  100 кг живої маси необхідно давати 4,8 к. од. із концентрацією енергії не менше ніж 1,2 к. од. у 1 кг сухої речовини, для тварин живою  масою 71 – 120 кг — відповідно 4,2 та 1,28. Особливу увагу приділяють наявності перетравного протеїну, норма якого 115 – 120 г на 1 к. од. на початку та 90 – 110 г у кінці від-годівлі. Протеїн має бути повноцінним, особливо за такими незамінними амінокислотами, як лізин, метіонін, цистин. У сухій речовині раціону для молодняку живою масою 40 – 70 кг лізину має  бути 0,7 – 0,73, метіоніну + цистину 0,42 – 0,44 %а для тварин живою масою 71 – 120 кг відповідно 0,6 – 0,65 та 0,36 – 0,4 %.  Великого значення у відгодівлі свиней надають нормуванню за  мінеральними речовинами і вітамінами. У перший період відгодівлі в раціоні повинно бути: кальцію — 0,84, фосфору — 0,7 %, а в другий — відповідно 0,81 і 0,67 %Потребу свиней щодо натрію та хлору забезпечують додаванням кухонної солі — 0,58 % до сухої речовини.   Для збалансування раціонів за амінокислотами та мінеральними речовинами свиням згодовують корми тваринного   походження   (збиране молоко, сироватку, сколотини, м’ясне, м’ясо-кісткове та рибне борошно), а також використовують білково-мінерально-вітамінні добавки, які дають можливість збалансувати раціон .

Комментариев нет:

Отправить комментарий